Toplum nedir?

           Toplum: Toplumsal ihtiyaçlarını karşılamak için etkileşen, belli bir coğrafi mekânda yaşayan ve ortak bir kültürü paylaşan pek çok sayıdaki insanın oluşturduğu birlikteliğe “toplum” denir.

            Açıklamasından da anlaşıldığı üzere toplumlar, ihtiyaçlarını karşılamak üzere aynı kültürü paylaşmaya hakkı olan insan topluluğudur. Aynı hizmetlerden fayda sağlamaya hakkı olan, bir kişinin ibadetinin, inancının ve kişisel haklarının kullanılması aşamasında,  akrabasının, arkadaşının veya aynı kültürü paylaştığı ama tanımadığı insanların hakkına saygı duymaya yöneltmesini sağlar.

            Hepimiz biliyoruz ve kabul ediyoruz ki hayat, bütün insanlara farklı sebeplerden dolayı aynı imkânları sağlamamaktadır. Bir gazetede okudum. Askıda çay, askıda ekmek, ihtiyacı olanların kullanmak üzere alabileceği eski eşyalar. O kadar mutlu oldum ki. Allah’ıma şükürler olsun ki insanlarımızın vicdanı ve sevgisi artarak devam ediyor diye düşündüm.

Bildiğimiz üzere önümüz kış, okullar açılıyor ve hastalıklar da mevsim gereği artacak. Şimdi; askıda otobüs bileti( Hasta ve Öğrencilere mahsus olmak üzereJ), askıda odun, askıda okul ihtiyaçları, v.s. Örnekleri çevremizde gördüğümüz ihtiyaçlar doğrultusunda çoğaltabiliriz. Hepimizin Allah sevgisi ve Allah inancı vardır.  Hacca birkaç kez giden Dostlarımızdan Allah kabul eylesin. Benim bu sevgili dostlardan bir ricam olacak. On kat sevap yazılması için bütün kalbimle dua ediyorum. Ve Askıda hac ibadeti masrafı diye eklesek ne güzel olur değil mi? Bir arada yaşıyorsak, sevgiyi, sevinci, başarıyı çoğaltmak üzere paylaşırken; acılarımızı ve sıkıntılarımızı da azaltmak üzere paylaşmak bizim öncelikli ilkelerimiz olmalıdır diye düşünüyorum. Şimdi buraya kadar yazdıklarım gönüllü ve arzu üzerine yapılması geren paylaşımlar ve burada zorlama olmaz.

             Ama miras, mal mülk ve iş ortaklarının mallarını adil bir şekilde paylaşması ve karşı tarafa saygı duyması kanunlarla belirlenen ve zorunlu olan adil paylaşımları gerektirmesine rağmen uymayanlar ve vicdanlarını kullanmayanlar; ya da gereğini yapmayanlar var ya? Sizin hakkınız olmayan payı almanız durumunda ne bu dünyada ne öbür dünyada huzur bulamayacaksınız. Bunu Evren de kabul etmez Allah da kabul etmez. Kendi din inancına göre 7*24 ibadet etsen de o günahları temizleyemezsin. Zira buna Kul hakkı yemek denir ve hakkını yediğin insanlar mazlum sayılır. Bütün Kutsal Kitaplarda yazdığını görüyoruz,  mazlumun bedduası anında kabul olur.

            Mesleğim gereği iş ortaklığı ve aile kavgalarına çok şahit oluyorum. Miras ve iş ortaklığı paylaşımında yapılan kız erkek ve/veya güçlü zayıf ayırımı haksızlıkların başını çekiyor.            

             Haydi, o zaman hep birlikte askıda her zaman ve her şekilde hak, hukuk, adalet olsun eşitlik olsun diyelim ve insanlık kazansın. Yani hepimizin yüzü gülsün. Olur mu? Olur tabiKategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz