Günümüzde söylenen en  “EN”  BÜYÜK YALAN babalar gününde söylenen babamı seviyorum yalanıdır.

Çünkü Seviyorum kelimesini, sevginin anlamını ve gücünü bilmeden, fark etmeden rastgele kullanıyoruz.

Yazıma Baba ve Sevgi kelimesinin tarifiyle başlamak istiyorum.

Büyük Türkçe Sözlük ’ten alıntı

baba    a. 1. Çocuğu olan erkek, peder. 2. Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek: “Türk babanın ve Türk ananın çocuğu Türk'tür.” -. 4. Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse. 6. mec. Anlayışlı, iyi huylu erkek. 8. mec. Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse.

 

sevgi    İnsanı bir şeye veya bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık göstermeye yönelten duygu: “Seni hep çok sevecek ama verebileceğinden fazla sevgi beklemeyecek karşılığında.” -E. Şafak.

Bu tariflere uyan, uymaya çalışan, farkında olmadan bu tariflerin dışına çıkan ama bu yazı sayesinde öz eleştiri yapacak gücü kendinde bulan bütün babalara selam olsun.  Güçlü toplumun temel taşları güçlü aile bağları ile örülür.

Baba demek erkek demek. Peki, erkekler neler yapıyor. Kadına şiddet uyguluyor. Çocuklara şiddet uyguluyor.  Ya benimsin ya toprağın deyip eşini öldüren babayı hangi çocuk sever?  Peki, bu yazıyı okuyan sevgili babalar, kaçınız babasıyla konuşmuyor?  Bunda  elbette babaların da rolü çok büyük. Karısını sevmeyen bir baba kendini çocuklarına asla ve asla sevdiremez. Ailem var deyip kendini avutmasın veya boşuna zaman harcamasın.  Güçlü aile bağları güçlü diyalogdan geçer. Aile fertlerine kız, erkek. Kadın çocuk demeden söz hakkı tanımak ve yanlışı varsa düzeltmekten hatta onlara örnek olmaktan geçer. Toplumun huzuru aile huzuru ile başlar.

 Bu yazıma itiraz eden yüreği müşfik babalar,  yerden göğe kadar haklısınız. Bu yazıyı okuyan sizler asla böyle biri değilsiniz. Buna yürekten inanıyorum ve diyorum ki; bütün amacım,  Baba ve Sevgi tarifindeki etkenlere dikkatinizi çekmektir. Çevremizde tasvip edilmeyen aile örnekleri varsa bunları uygun bir dil ile uyarabiliriz. Böyle imkânımız yoksa (ters tepebilir!)  onlara örnek olmak en büyük uyarı Olacak diye düşünüyorum. Babanıza hediye alıp almamanıza bir şey diyemem ama;  babanızın elini öpmek için ve gönlünü hoş tutmak için babalar gününü beklemeyin.  Onun hayırlı duasını aldığınız gündür babalar günü.

Başta benim babam olmak üzere bütün babaların ve baba adaylarının babalar gününü kutluyorum.  Vefat eden babalara Yüce Allah’tan rahmet diliyorum.Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz