Hatay’da etkili olan sağanak yapış sonrasında Amik Ovasında yaşanan sel baskınlarının bilançosu Hatay Valiliği tarafından açıklandı. Hatay’a 77 yıllık ortalamanın iki katı gerçekleşen yağışlar nedeniyle Antakya, Kırıkhan, Kumlu ve Reyhanlı ilçelerindeki tarım alanları etkilendi.

,

78 BİN DEKAR ALANDA ZARAR OLUŞTU

Yağış nedeniyle oluşan durumdan etkilenen dört ilçe sınırları içerisinde bulunan 26 yerleşim yerinde Bin 820 üreticiye ait 78 bin dekar alanda zarar yaşandığı belirlendi.

Konu ile ilgili Afet Ön Bildirim formları 09 Ocak 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirilmiş olup, devam eden çalışmalar ile ilgili diğer Afet Tespit Formları da ilerleyen günlerde Bakanlığa iletileceği aktarıldı.

İLÇELERDE TEK TEK TESPİT YAPILDI

Ön Hasar tespit çalışmalarına göre Antakya’ya bağlı 6 mahallede 200 çiftçiye ait 12 bin dekar alanda, Kırıkhan’da 10 mahallede bin 290 çiftçiye ait 40 bin 500 dekarlık alanda, Kumlu’da 2 mahallede 200 çiftçiye ait 9 bin 900 dekar alanda ve Reyhanlı’da 8 mahallede bin 820 çiftçiye ait 16 bin dekar alan olmak üzere toplam 26 mahallede bin 820 çiftçiye ait 78 bin 400 dekarlık alanda zarar meydana geldi.

77 YILLIK YAĞIŞ ORTALAMASININ İKİ KATI YAĞIŞ DÜŞTÜ

Hatay Valisi Rahmi Doğan, kamu kurumlarını ziyaret ederek hizmet ve projeler ile ilgili brifing almaya devam ediyor. Vali Doğan son olarak DSİ 63. Şube Müdürlüğünü ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Gerçekleşen brifingde DSİ 63. Şube Müdürlüğünün özellikle 77 yıllık yağış ortalamasının iki katı oranında gerçekleşen yağış nedeniyle Amik Ovasında oluşan su birikmesi konusunda devam eden çalışmalar ile Hatay genelinde yapımı devam eden baraj, sulama göleti ve dere ıslah çalışmaları, DSİ 63. Şube Müdürü Mehmet Ekinci’nin sunumu eşliğinde tüm ayrıntılarıyla değerlendirdi. (Z.İNLİ)

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz