Güne yükseliş ile başlayan doların daha ne kadar yükseleceği bilinmezken, Hataylıların bu konu ile ilgili yaptığı yorumlar birbirinden farklı. Kimisi doların artışını mevcut hükümete bağlarken, kimisi de mevcut hükümetin ABD başkanı Trump’a boyun eğmediği için gerçekleşen bir yaptırım olarak değerlendiriyor. Doların artmasının hayırlara vesile olabileceği de sohbet ortamında dile gelirken, doların artışı ile dışarından alım gücünün azalacağı ve Türkiye’nin bu sayede üretime geçeceği belirtiliyor.

,

Gün içinde 1 doların 6 TL’yi geçtiği piyasalardaki hareketlilik nerdeyse durdu. Kurban bayramı öncesi alışverişe çıkan vatandaşın sayısında ciddi düşüşler var.  Özellikle giyim ve ayakkabı sektöründeki durgunluk, dolarla birebir bağlantılı olduğu bildiriliyor. Giyimde de ayakkabı yapımında da kullanılan ham maddelerin dışarından ithal edildiği ve dolar üzerinden alındığını, artış gösteren döviz ile bu maddelerin de doğru orantılı artış gösterdiği bunun da fiyatları etkilediği konuşuluyor.

Antakya’nın tarihi uzun çarşı piyasasındaki durgunluk esnafı tedirgin etse de, dolar ile Türkiye’nin ekonomik olarak kriz ortamında çekilmesinin hedeflendiği bu yüzden, Türk devleti ve hükümetinin bu konuda akıllı adımlar atması gerektiği konuşuluyor. Doların ne kadar yükselirse yükselsin, Türk’ün tarihte olduğu gibi kimsenin boyunduruğu altında gitmemesi gerektiği yorumunu yapan vatandaşlar, bir an öce ham madde üretimine başlanması gerektiği konuşuluyor. (İ.NAZLI)
Kategoriler