Hatay’da 24 Ekim 2018 günü meydana gelen şiddetli yağış Erzin’de narenciye bahçelerinde zarara neden olmuştu. Yaşanan bu gelişmenin ardından Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yazılı olarak cevaplandırması istemiyle TBMM’ye soru önergesi veren MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı üreticilerin zararlarına yönelik bir telafinin yapılıp yapılmayacağını sordu.

,

24 Ekim akşamı Erzin ilçemizde meydana gelen afette zarar gören çiftçilerin Tarım Kredi Kooperatifi ve Ziraat Bankasına olan borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda hazırladığı soru önergesini TBMM’ye sunan Lüfti Kaşıkçı ilk olarak yaşanan olaylardan ötürü Erzinli Üreticilere geçmiş olsun dileklerini iletti.

24 Ekim günü gece saatlerinde başlayan yağışın gündüz saatlerinde de devam etmesi neticesinde Erzin’de narenciye bahçelerinde hasat edilmesi beklenen mandalina ağaçlarındaki meyvelerin zarar gördüğünü aktaran Kaşıkçı “İlk belirlemelere göre yaklaşık 45 dönümlük narenciye bahçelerinin yarısından fazlasının yüzde 80 ile yüzde 100 oranında zarar gördüğü görülmektedir” dedi.

Yaşanan hadisenin ardından hasar tespit çalışmalarının tamamlanıp tamamlanmadığı bilgisini Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye soru önergesinde soran Kaşıkçı ayrıca Bakanlığa iletilen zararın telafisi yönünde bir çalışma yapılıp yapılmayacağını sordu.

Kaşıkçı önergesinde son olarak çeşitli afetler nedeniyle zarar gören gerçek ve tüzel kişilerin Tarım Kredi Kooperatiflerine ve Ziraat Bankasına olan borçlarının ertelenmesine, düşük faizli kredi kullandırılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararı kapsamındaki  ekli kararın yürürlüğe konulması veya faizsiz olarak ertelenmesinin mümkün olup olmayacağını ve bu aşamada  Erzin’de Tarım Sigortasından faydalanan çiftçi sayısını sordu. (M.TEMİZYÜREK)
Kategoriler