Belen’de Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkı, Azeri Milletvekili Ganire Paşayeva‘nın katılımıyla gerçekleşti. Belen’in Fatih mahallesinde açılışı yapılan Azerbaycan Caddesi ve Dağlık-Karabağ Parkının açılış töreni büyük ilgi gördü.

,

Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva, 22. Dönem Hatay Milletvekili Mehmet oydan, AK Parti Belen İlçe Teşkilat Başkanı Abdullah Önder, AK Parti Belen Kadın Kolları Başkanı Meltem Çelik, Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, çeşitli dernek üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Her iki ülkenin milli marşlarının okunması ve Kur’an tilaveti ile başlanan açılış töreninde konuşan Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu Dağlık-Karabağ bölgesinin Azerbaycan için her zaman önemini koruyan bir bölge olduğunu söyledi.

Dağlık-Karabağ Parkı ve Azerbaycan Caddesinin açılış töreninde Türk ve Azerbaycan kardeşliğinin bir kez daha pekişmiş olmasını temenni eden Başkan Vurucu “Azeri kardeşlerimizin her zaman yanında olduğumuzu ve onlarında desteğini ülke olarak hep arkamızda hissettiğimizi belirtmek isterim” dedi.

Vurucu’nun ardından bir konuşma yapan Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşayeva Kafkas İslam Ordusu'nun teşkili ve Bakü'nün kurtuluşunun 100. yıl dönümünü kutlayarak "Nuri Paşa'nın başkanlığında Kafkas İslam Ordusu Azerbaycan Cumhuriyeti kuruluşlarının davetiyle geldiler. Birlik ve beraberlik içerisinde o soykırımlar durduruldu. Bakü işgalden kurtarıldı ve Azerbaycan Cumhuriyeti'nin payitahtı Bakü oldu. Bu yolda birçok şehitlerimiz oldu. Dağlık Karabağ sadece Azerbaycan'ın değil Azerbaycan kadar Türkiye'nin de meselesidir. Biz bu meselede her zaman topraklarımızın işgalden azat olunmasında da birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz. Vatan coğrafyamızın her tarafından Hatay'dan, Edirne'ye, Kars'tan, İstanbul'a kadar dedelerimiz orası bizim vatanımız acı çeken bizim insanımızdır bilinciyle gelmişler ve hayatlarını da feda etmişler. Çanakkale'ye zor günlerimizde buralara gelen yüzlerce Azerbaycanlı dedelerimiz ve Azerbaycan'a giden dedelerimiz kardeşlik esasını ortaya koymuşlar. Türkiye'nin düşmanı bizim de düşmanımız, Azerbaycan'ın düşmanı da Türkiye'nin düşmanıdır. Türkiye'nin gücü bizim gücümüz, bizim gücümüz de Türkiye'nin gücüdür. O yüzden birliğimizi daha da artıracağız ki bu bölgede daha da huzurlu olcağız. Haksızlıklara ve adaletsizliklere karşı daha güçlü adımlar atarak üzerimizde oynanan büyük oyunları durduracağız” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak açılan Dağlık- Karabağ ve Azerbaycan caddesi vatandaşların kullanımına sunuldu. (Haber Merkezi)
Kategoriler