Eğitim Sen Hatay Şube Başkanı Deniz Ezer, eğitim alanında yapılan idareci atamalarında torpil, kayırmacılık ve yandaşçılık yapıldığını iddia ederek “Artık çekilmez bir hal aldı. İktidara yakın sendikaya üye olmayan kamu emekçilerine idareci olmalarının önüne sürekli engeller konulmaktadır” sözleri ile de iddiasını sürdürdü.

,

Yönetici atamalarında var olduğunu ileri sürdükleri usulsüzlükleri ortaya çıkarmak için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını aktaran Şube Başkanı Ezer “Torpille atanan yöneticilerin isimleri de gerekirse teşhir edeceğimizi burdan belirtmek istiyoruz. Eğitim ahlak işidir; hak etmediği halde sırf yandaş olduğu için atanan sözde eğitimciler ! çocuklarımıza bir şey veremez. Mesleki Etik kavramından sürekli bahseden Milli Eğitim bu durumun bir parçası olmamalıdır.  Dolayısıyla talebimiz; yönetici atamaları tek tek incelenmeli, usulsüzlükler açığa çıkarılması, Bakanlık merkez ve taşra teşkilatlarının sendika/cemiyet/vakıf görünümlü çetelerden temizlenerek, eğitim çalışanlarının huzur ve güvence içerisinde görevini yaptığı bir çalışma ortamının oluşturulmasıdır” dedi.

Ezer yönetici görevlendirme sisteminin şaibeli bir şekilde yapıldığını da iddia ederek “Aylar önce yayınlanan MEB görevlendirme takvimine göre, tercih başvuruları 03/05/2019 tarihinde sona erecekken, Bakanlık tarafından o gün, 07/05/2019 tarihine uzatılmıştı. Bu konuda sendika çevrelerinin saatler öncesinden üyelerine tercih yapmamalarını mesaj olarak geçtikleri basında yer almış  ve okullarda konuşulmuş yaşanan bu şaibeli durum üzerine, Bakanlıkça mail gönderilerek, tercih değişikliklerinin kapatıldığı duyurulmuştur. 05.07.2019 tarihinde 2019 Yılı Eğitim Kurumlarına İlk Defa Yönetici Görevlendirilecekler İçin Yöneticiliği Münhal Bulunan Eğitim Kurumları Listesi (Nihai Olmayan Liste) yayınlanmıştır. Bu listeye baktığımız zaman yine birçok şaibenin olduğu, Malum sendika ve ittifak içinde olduğu sendika  ile birlikte yürütülen kadrolaşmanın zeminin yapıldığı ortadadır” ifadelerini kullandı. (Hüseyin BAYRAKTAR)

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz