KADIN GÜCÜ OLDU

,

Anadolu’nun Kadın Gücü platformunun her yıl düzenlediği yarışmaya bu yıl ilk kez katılan Soteria Taş Sanatı Kadın Girişimi Kooperatifi kadınları bu yarışma için cesaretlendirirken adeta Anadolu’nun kadın gücü oldu.

Henüz birinci yılını bile doldurmayan çiçeği burnunda Kadın Kooperatifinin geliştirdiği emek ve iş gücü Türkiye’nin de dikkatini çekerken, Müze ve ören yerlerindeki ticari alanların işletmesini yapan Anadolu Kültürel Girişimcilik(AKG) tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ve Döner Sermaye İşletmesi Merkez Müdürlüğü’nün (DÖSİMM) iş birliği ile başlattığı “Anadolu’nun Kadın Gücü” yarışmasının kazananları, kooperatifler ve jüri üyeleri ödül töreninde buluştu.

Geleneksel motifleri ve kültürel değerleri modernize ederek günümüze taşıyan ürünlere dönüştürmeyi teşvik etmek amacıyla 5 ayrı kategoride düzenlenen yarışmaya, 51 ildenve bir yurtdışından olmak üzere 710 kadın üretici ve tasarımcı katıldı.

Değerlendirme sürecindeTakı, Tekstil, Ev & Dekorasyon (Züccaciye), Kahve Seti kategorilerinde satışa sunulmaya hazır ürünler yarışırken; illüstrasyon kategorisinde yaratıcı çizgiler arasından seçim yapıldı. Anadolu’nun Kadın Gücü Yarışması Ödül Töreni, Covid-19 Virüs salgını nedeniyle 16 Nisan 2020 tarihinde belki de bir ilke imza atılarak canlı yayın ile dijital ortamda gerçekleşti. Törene, jüri üyeleri,  katılımcılar, kooperatif temsilcileri, Anadolu Kültürel Girişimcileri yetkilileri katıldı.

1600 KADINA ULAŞILDI

Yarışma Koordinatörü Seçil Şendağ, “Kıymetli jüri üyelerimizin seçtiği birincilere verilen 10’ar bin liralık ürün alımı garantisinin yanı sıra, ön değerlendirme grubundan seçilenler ve yarışmaya katılanlar, tedarikçi havuzuna alındı. Amacımız kadın üretici ve tasarımcı sayısını artırmak.  Bu yarışmayla kadınların üretimlerini cesaretlendirmeyi, kadın girişimciliğini artırmayı ve bölgesel kalkınma için kadınlarla iş birliğini amaçlıyoruz” dedi. İki yılda 1600 kadına ulaştıklarını aktaran Şendağ, kadın üreticileri destekleyen webinarlar ve eğitim programlarıyla devam edeceklerini açıkladı.

SOTERİA NASIL ÇALIŞIYOR?

Hedefini, kadınlar arasındaki dayanışmayı arttırmak ve yapılacak üretimle de kadınlara ekonomik bağımsızlığını kazandırmak olarak belirleyen Kooperatif İsmini, bir Yunan Tanrıçasından almıştır. Kooperatif, bugün, Antakya Arkeoloji Müzesi`nde sergilenmekte olan, M.S. 5.yy’a tarihlenen bir taban mozaiğinden esinlenen hikâyesi ile de dikkat çekmektedir. Kooperatif 11 kadının bir araya gelerek doğal taşı çantalar, takılar, tablolar ve iç ve dış mimari dekorasyon alanlarında kullanarak üretim yapmaktadır. Donatı ve yüzey süslemeleri ayrıca uzmanlık alanına girmekte olan kooperatif yapmış olduğu ürünler ile Anadolu’nun medeniyetinin bir parçasını yeni nesillere tanıtarak günümüze taşımaktadırlar. (MUSTAFA DİLEK)

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz