Murat Et organizasyonluğunda düzenlenen Sineklerin Tanrısı Avrupa’da ilk kez Türkiye’de gösterime girdi. Geçtiğimiz günlerde Antakya Kültür Merkezinde gerçekleşen oyunda güç ve ahlak konuları tartışmalı bir şekilde gözler önüne serildi.

,

Atom savaşı sırasında, uçakla yolculuk yaparken ıssız bir adaya düşen 6 arkadaşın uygarlıktan kopuş hikayesini anlatan Sineklerin Tanrısı Ralph ve Jack’in çatışmalarıyla sürer. Adaya düştükleri ilk zamanlarda yetişkin olmadığı için mutlu olan çocuklar geçen süre içinde yetişkin gibi davranmak zorunda olduklarını söylerler. Oyunlarla adayı sevmekle geçen bir günün ardından kuralların toplumsal düzeni sağladığına inanan Domuzcuk, yöneticiye ihtiyaç olduğunu söyler. Arkadaşlarıyla birlikte demokratik bir şekilde tıpkı yetişkinler gibi seçim yaparak Ralph’i seçerler. Ancak bu durum Jack’in hiç hoşuna gitmez. Jack, Roger ve Sam’i kendi barbar kabilesine katar. Jack, izleyenlere otoriter yapısıyla ilkeleri kaybetmeyi, ahlaki çöküntüyü ve gücün karşısında önemini yitiren doğruları anlatır. Giderek acımasızlaşan Jack canavarın yakalanması için ölüm emri verir. En başından beri çalılıklarda canavar olduğunu söyleyen Simon, Jack ve arkadaşları tarafından ‘kılık değiştirmiş canavar’ şeklinde görülerek öldürülür.

1954 yılında Golding tarafından yazılan rekabetin değil bir aradalığın önemini vurgulayan bu eser günümüze ışık tutar: Burada canavar yok, bizden başka...

İki saat süren oyunda yüksek tempolarını hiç kaybetmeden tiyatro oyuncuları büyük alkış topladı. Seyirciler Modern Klasiklerin sahneye taşınmasından dolayı mutluluklarını paylaştı. Tiyatro seyircisine katılımlarından dolayı teşekkür eden Murat Et Organizasyon, daha birçok yeni etkinliğin altına imza atacaklarını belirtti.(Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz