Hatay Ülkü Ocakları İl Başkanlığı tarafından geleneksel olarak düzenlenen 3 Mayıs Türkçülük Günü kutlamaları bu yıl Hatay’ın vatan savunması sırasında en önemli köylerinden biri olan Şenköyü’nde geçtiğimiz hafta sonu muhteşem bir etkinlikle düzenlendi.

,

Düzenlenen etkinliğe MHP Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı, MHP Merkez İlçe Başkanı Adnan Akdaş, Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Metin Taşçı, MHP Yayladağı Belediye Meclis Üyesi Sait Döş, Hatay İnşaatçılar ve Boyacılar Odası Başkanı Mehmet  Alakuş,  Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Hayrettin Şahin, Türk Eğitim Sen 1 No.lu Şube Başkanı Recep Tuncay, Türk Tarım Orman Sen Hatay Şube Başkanı Teyfik Gülen, MHP Hatay Milletvekili Adayları, MHP İl ve İlçe Kadın Kolları, üniversiteli ve liseli öğrenciler, Şenköylü  vatandaşlar ile birlikte Hatay’ın ilçelerinden gelen vatandaşlar katılım gösterdi.

Dolu dolu etkinlik…

3 Mayıs Türkçülük Günü programı ilk olarak Saygı Duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Şeyh Ahmet Kuseyri Camii İmamı Mustafa Albayrak tarafından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam edildi. Yapılan duaların ardından Hatay Büyükşehir Belediyesi Mehteran Takımı, katılım gösteren konuklara mehter marşlarıyla keyifli anlar yaşattı. Mehteran takımının çaldığı parçalara eşlik eden konuklar alkışlarla mehter takımını uğurladılar. Mehteran Takımı gösterilerinin ardından Hatay Ülkü Ocakları Başkanı Metin Taşçı ve eşi Özlem Taşçı kaftanı giyerek Türklüğün simgesi olan demiri birlikte dövdüler. Daha sonra MHP Hatay İl Başkanı Lütfi Kaşıkçı ve katılım gösteren konuklarla birlikte demir dövüldü. Etkinlikler arasında Şenköyü’nün Ata Sporu olan Aba Güreşi de sahne aldı. Çekişmeli geçen güreşlerin mağlubu olmazken, mindere çıkan her iki güreşçi de yaptıkları hareketlerle konuklardan tam alkış aldı.

Ülkücü ses sanatçısı Emin Demir’den konser

Yapılan etkinliklerin son bölümünde Avrupa’da yaşamını sürdüren ülkücülerin muhteşem ses sanatçısı Emin Demir konuklara bir konser verdi. Söylediği türküler ve marşlarla konukları coşturan sanatçı Emin Demir, daha sonra hep bir ağızdan Milliyetçi Hareket Partisi’nin kurucu lideri merhum başbuğ Alparslan Türkeş’i türkülerle ve dualarla yad ettiler.

Konuklara yemek ve Peynirli Un Helvası ikram edildi

Şenköyü’nde gerçekleştirilen 3 Mayıs Türkçülük Günü’nde katılım gösteren konuklara yöresel yemeklerden biri olan Firikli Etli Pilav ve Kuru Fasulye ikram edilirken, ardından Şenköyü’nün meşhur tatlısı olan Peynirli Un Helvası ikram edildi. Yapılan ikramları yerinde inceleyen konuklar, daha sonra Peynirli Un Helvası’nın nasıl yapıldığını sahnenin ortasında canlı olarak gördüler. Şenköylü Helvacı Ahmet Aldıç’ın yaptığı peynir sündürme gösterileri konuklar tarafından uzun süre alkış yağmuruna tutuldu.

Etkinliğin mimarı “Sait Döş”

3 Mayıs Türkçülük Günü etkinliklerinin Şenköy’de yapılması için yoğun bir uğraş veren MHP Yayladağı Belediye Meclis Üyesi ve aynı zamanda Şenköylü olan Sait Döş, yapılan uzun süren istişarelerin ardından etkinliğin Şenköy’de yapılmasını sağlayarak, bir kez daha yaptığı başarılı tanıtım organizasyonlarında adından söz ettirmeyi başardı.

Türk’ün adı bir kez daha Şenköy’de yankılandı

3 Mayıs Türkçülük Günü nedeniyle Şenköy’de gerçekleştirilen etkinliğe katılım gösteren orta öğretim, lise ve üniversiteli gençler, söylenen türkü ve marşlarla bir kez daha Türk’ün adını duyurmayı başardı. Konser sırasında Emin Demir’e eşlik eden gençler ve konuklar söyledikleri parçalar sonrasında oynadıkları zeybek oyunuyla konuklardan alkış aldılar. Türkiyem türküsünün söyleneceğini duyan gençler ve konuklar, gerek Mehter Takımı, gerekse Emin Demir’e hep bir ağızdan eşlik ettiler. Daha sonra söylenen Türkiyem türküsü öğrenci ve konuklar tarafından dakikalarca ayakta alkışlandı.

Etkinlikler her yıl Şenköyü’nde yapılsın!

Şenköyü’nde gerçekleştirilen 3 Mayıs Türkçülük Günü etkinliği yapılan ikramların ardından konserle son bulurken, Hatay’ın ilçelerinden gelen konuklar ise bu tür şenliklerin her yıl Şenköyü’nde yapılmasını Hatay Ülkü Ocakları İl Başkanı Metin Taşçı’dan istediler. (Murat MUTLU)
Kategoriler

hasiltogel.xyz