CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin: TANK PALET FABRİKASI’NIN ARSASI KATARLILARA SATILMAK İÇİN Mİ ÖZELLEŞTİRİLİYOR!

,

Cumhuriyet Halk Partisi Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, geçtiğimiz günlerde CHP milletvekillerinin oturma eylemi yapması sonrası tekrar gündeme gelen Sakarya Tank Palet Fabrikası özelleştirmesini TBMM gündemine taşıdı.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, mülkiyeti Maliye Hazinesine ait, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli olan ve Sakarya’nın Arifiye ilçesinde yer alan, 1 milyon 804 bin metrekarelik arazi üzerine kurulu, MSB Askeri Fabrikalar Genel Müdürlüğü’ne bağlı 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü arazisi ve bilinen adıyla Tank Palet Fabrikası’nın 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile özelleştirme kapsam ve programına dahil edilerek Türk Silahlı Kuvvetleri’nden (TSK) alınıp, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.’ye (ASFAT) resmen devredileceği iddiasına değinerek, Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Tank Palet Fabrikası'nın 31 Aralık 2019 tarihine kadar özelleştirileceğin açıklandığını, daha sonra çıkan haberlerde ise fabrikanın ve üzerinde bulunduğu 1,804 milyon m2’lik arazinin ASFAT’a devrine yönelik resmi işlemlerin 21 Aralık 2019’a kadar tamamlanacağı, böylece fabrikada çalışan işçilerin tamamının Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kadrosundan çıkıp ASFAT kadrosuna geçeceği, işçilerin maaşlarının da 14 Eylül 2019’dan itibaren ASFAT tarafından ödenmeye başlanacağının kamuoyunun gündeminde yer aldığını söyledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN SATIŞ OLMADIĞINI, DEVİR YAPILDIĞINI SÖYLEMİŞTİ

Bu haberlere karşın Tank Palet Fabrikası ve üzerinde bulunduğu arazinin Katar-Türk iş birliği olan BMC firmasına 25 yıllığına ‘doğrudan’ devredildiği Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. 19 Mart 2019 tarihinde Sakarya’nın Karasu ilçesinde düzenlenen “BMC Gelecek 50 Yıl Buluşması”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tank Palet Fabrikasının satılmasının söz konusu olmadığını iddia ederek “Burada yapılan iş özelleştirme değildir. Satış yok, BMC’ye devrini yaptık” ifadelerini kullanmıştı.

AK PARTİ DEVLET KAZANIMLARINI YABANCILARA PEŞKEŞ ÇEKİYOR

Tank Palet Fabrikası’nın bulunduğu arsanın özelleştirilmesine paralel olarak Türk Telekom’un özelleştirilmesini örnek veren CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin; “Sonu hüsranla biten Telekom özelleştirmesinde Türkiye büyük zarara uğramış, bu özelleştirme sonrası hem değerli arsa ve taşınmazlar devletin elinden çıkmış, hem de 4 milyar TL gibi bir yük vatandaşımızın sırtına binmiştir. Aynı durumun Tank Palet Fabrikası’nın üzerinde bulunan arsanın satışı ile gerçekleşeceği ve devletin zarar edeceğini düşünüyoruz. AKP ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla devlet kazanımlarımızı yabancılara peşkeş çekiyor.” dedi.

FABRİKADA ÇALIŞAN ASKERİ PERSONEL KATAR ORDUSUNA MI HİZMET EDECEK?

BMC firmasının yüzde 49’unun Katar Emiri’ne ait olduğunun altını çizen Suzan Şahin, ‘Milli savunma sanayimiz için stratejik öneme haiz olan Sakarya Tank Palet Fabrikası önce özelleştirme kapsamına alınıyor, sonrasında Ethem Sancak'a ve ortağı Katar Emirine verildiği bizzat Cumhurbaşkanı tarafından açıklanıyor. Katar Emiri demek, Katar Ordusu demektir. Milli değerimiz olan Tank Palet Fabrikası’nda çalışan askeri personelimiz Katar ordusuna mı hizmet edecek? Bu kabul edilir bir şey değildir! Resmi gazetede ihale ilamı yapılmadan, ihalesi gerçekleşmeden Cumhurbaşkanı nasıl oluyor da çıkıp ‘Fabrikayı BMC’ye verdik’ diyebiliyor? Devir işlemi gerçekleşmeden, ihale yapılmadan Cumhurbaşkanının bu açıklamayı yapması yasalar karşısında alenen ihaleye fesat karıştırma suçudur!” ifadelerini kullandı.

ÖNCEDEN YAPILAN GİZLİ PAZARLIKLAR MI VAR?

Konuyla ilgili hükümet yetkililerine defalarca sorular yönelttiğini ancak sağlıklı ve şeffaf hiçbir cevabın gelmediğini söyleyen CHP Hatay Milletvekili Av. Suzan Şahin, “Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve  Grup Başkan Vekilimiz Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da defalarca sordu, biz de bir kez daha konuyu yüce meclisin gündemine taşıyoruz. Ancak hükümetin her zamanki gibi ‘ben yaptım oldu’ mantığıyla hareket edip, vatandaşların kafalarındaki soru işaretlerini giderecek bir açıklama yapacağını sanmıyorum. Önceden yapılan gizli pazarlıklar mı var acaba? İhalesiz özelleştirme mi olur? Devletin malı, kimsenin babasının malı değildir ki ‘ben istediğime devrediyorum’ diyebilesiniz. Bu özelleştirme kararı derhal iptal edilmeli, Türkiye Cumhuriyeti’nin malı Türkiye Cumhuriyeti’nde kalmalıdır.” dedi. (Haber Merkezi)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz