Hatay Barosu Başkanı Avukat Ekrem Dönmez 4 yıl önce vahşice öldürülen Özgecan Aslan’ı ölüm yıldönümünde andı. Özgecan Aslan'ın öldürülmesinden sonra ülkemizde kadın cinayetlerinin önü arkası kesilmediğini aktaran Baro Başkanı Ekrem Dönmez bu rakamı bin 411 olarak açıkladı.

,

Son 10 yılda şiddet, taciz ve tecavüz suçlarında 14 kat artış olduğunu söyleyen Dönmez “Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır konuşuyoruz. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizliğin ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alınması gerektiği gün gibi ortada. Ancak ne yazık ki, sorunun çözümünde öncelikli olan “toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi” noktasında bir arpa boyu yol alamamış durumdayız.

HAK ETTİKLERİ CEZALARI ALMALILAR

Son yıllarda artan şekilde kadına yönelik saldırı, kadını ikincileştirme siyaseti sistemli olarak uygulanıyor. Yaşanan tüm vahim vakalar bu bakış açısının sonuçlarıdır. Gerisi hep timsah gözyaşlarıdır. Bunun için devletimiz çağdaş bir sosyal devlet olmanın gereğini yerine getirmeli, bu konuda gerekli olan hassasiyeti göstererek; eğitim çalışmaları ve yasal düzenlemeleri yapmalıdır. Kadın cinayetlerini işleyenler hak ettikleri cezalarla cezalandırılmamakta, çoğunlukla da haksız tahrik hükümlerinden faydalanarak az cezalarla kurtulmaktadır. Kadın ve çocukların yaşam hakkına yönelen suçlarda ceza indirimi uygulanmamasını istiyoruz. Kadın önce insandır. Kadınların dolmuşa bindiğinde şoförün kapıyı kapatıp, gaza basarak ıssız bir yere götüreceği korkusuna kapılmadan; bu korku yüzünden tek kalmamak için son inenle birlikte inmek zorunda kalmadan; ıssız bir sokakta iki adımda bir arkasına tedirginlikle bakmadan; arkasından gelen kişinin adımlarının temposuna kulak kesilmeden; yanından geçen birinin kendisine taciz edebileceği endişesi taşımadan evde, sokakta, işyerinde güvenle yaşayabilmesini istiyoruz. Şiddetsiz bir dünya, şiddetsiz bir Türkiye diliyoruz” dedi. (Z.İNLİ)

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz