Hatay Kent Konseyi’nin Hatay’ın sorunları üzerine STK’lar ile bir araya gelerek gerçekleştirdikleri Ortak Akıl Çalıştayına ait notların tamamı raporlaşarak kitaba dönüştürüldü. Hatay’ın öncelikli sorunlarının ele alındığı kitapta öncelikli sorun Çevre Sorunu ve Trafik olarak göze çarparken, Kent Konseyi Başkanı Kimyon kitabın diğer il konseylerine örnek olduğunu söyledi.

,

Çalıştay raporunun kitaplaştığını Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde basın mensuplarına açıklayan Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon ve Yönetim Kurulu üyeleri kitabın dikkate alınması gerektiğini söyledi. Pazartesi günü HGC binasında basınla bir araya gelen Hatay Kent Konseyi, başkanlığa vekalet eden Mithat Kalaycıoğlu’na çiçek takdim etti.

KİMYON; “HATAY’IN SORUNLARINI ORTAK AKIL İLE ELE ALDIK”

Hatay Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon konuşmasında, “Kent Konseyi Başkanı Nevide Kimyon konuşmasında, “Biz Hatay Kent Konseyi kurulduktan sonra sorumuzu ve Hatay’ı ileriye taşımaya yönelik projeler hazırladık. Ancak ülkenin sorunu o kadar hızlı ilerledi ki bizde Hatay’da ortak akıl çalıştayı oluşturmaya karar verdik. Biz Hatay’ın sorunlarını ele alındığı birlikte çalışma masaları oluşturduk. Bir gün boyunca süren çalıştayda onar kişilik masalar etrafında Hatay’ın öncelikli sorunlarının ne olduğu, nasıl çözülebileceği üzerine kafa yorarak, raporladık. Hatay’ın sorunlarını ortak akıl ile ele aldık. Bizlerde editörümüz önderliğinde bunu rapor ve kitapçık haline getirdik. Bilimsel olması, diğer kent konseylerine örnek teşkil etmesi için diğerlerine de postaladık. Herkes teşekkürlerini bizlere ilettiler.”

KİMYON; “İLK ÜÇTE ÇEVRE, TURİZM VE KÜLTÜR, TRAFİK VAR”

“Hatay’ın ana sorunu çevre sorunudur. Sokaklarımızın bizi temsil etmediği sonucuna varıldı bu toplantılarda. Kentler eskiye oranla çok hızlı bir nüfus artışı yaşıyor. Biz kentimizin yüz ölçümüyle ortak kullanılan alanların nüfus sayasıyla karmaşık, bir yapı çıkıyor. Biz bu toplantılarda sıkıntıları listeledik. Listenin ilk üçünde çalıştay bulgularında Çevre, Turizm ve Kültürel alanların genişlemesi ve Trafiğe yer verdik. Mülteci sorunları, ulaşım sorunu, eğitim, yeşil alan, imar planı, çarpık kentleşme gibi birçok sorunun olduğu bir liste hazırladık. Kitapçığımız içinde bunları görebilirsiniz. Bize burada kitabı takdim etme imkânı verdikleri için HGC’ye çok teşekkür ediyoruz.” İfadelerini kullandı.

MUSTAFA DİLEK
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz