İskenderun Gelişim Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, tüp mide ameliyatı olacaklara destek ve tüp mide ameliyatı olanlara motivasyon amacıyla, her ay ‘Obezite ve Tip2 Diyabet Cerrahisi’ toplantısı düzenlemeye devam ediyor.

,

Gelişim Hastanesi Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantıda; Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Çiğdem Zuhur da, obezitenin hangi solunum hastalıklarına yol açtığı ve ameliyat sonrası horlama ve uyku apnesinin gerilemesiyle ilgili önemli bilgiler paylaştı.

OBEZİTE AMELİYATI ARTIK ÇOK KONFORLU

Obezite ameliyatında, en fazla sleeve gastrektomi (tüp mide ameliyatı) tekniğini uyguladıklarını belirten Genel Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Turgut Karaca, “Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, ameliyat esnasında uyguladığımız yöntemler de değişmektedir. Sleeve gastrektomi yani tüp mide ameliyatlarında, artık midede kanama ve kaçak riski de azalmıştır. Kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz obezite ameliyatı sonrası; hastanın insülin direnci düzeliyor, açlık hissi yok oluyor ve yağ yakımı kolaylaşıyor” açıklamasında bulundu.

OBEZİTE ASTIMA SEBEP OLUYOR

Göğüs Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur ise, obezitenin yol açtığı solum yolu hastalıklarına değinerek, “Obezite, solum yolu açısından önemli bir etkendir. Aşırı kilolularda; nefes almada zorluk, astım, uyku apnesi gibi önemli sağlık sorunları kendini göstermeye başlıyor. Obez hastaların kilo vermesi, astım ve diğer kronik hastalıkların gerilemesini sağlıyor” dedi.

Doç. Dr. Turgut Karaca ve Uzm. Dr. Çiğdem Zuhur, sohbet ortamında geçen toplantı sonrası katılımcıların sorularını yanıtladı. (Haber Merkezi)

 

 

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz