DOĞAKA ve Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi arasında 2 Mayıs 2018 tarihinde, Suriyelilerin iş hayatına ve toplumsal hayata entegrasyonlarının sağlanmasına yönelik imzalanan işbirliği protokolü ile Hatay’da yaşayan Suriyelilere yönelik bilgilendirme, analiz ve eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi hedeflenmişti. İmzalanan protokol kapsamında DOĞAKA Sektörel Destekler ve Programlama Birimi, ILO Türkiye Ofisi ve IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü ile Muğla Üniversitesi ve Koç Üniversitesi’nden akademisyenlerin katılımı ile Suriyeli Mültecilerin Sosyo-Ekonomik Değerlendirmesine yönelik bir toplantı gerçekleştirildi.

,

Toplantıda IPSOS Sosyal Araştırmalar Enstitüsü’nün temsilcileri,  Suriyeli Mültecilerin Sosyo-Ekonomik Değerlendirmesi projesine ilişkin iş bölümü ve proje yönetimi sunumunu gerçekleştirdi. Ayrıca metodoloji ve iş planı ile ilgili bilgilendirmelerde bulunuldu.

Bilgilendirme sunumlarının ardından Türkiye’de faaliyet gösteren ve Suriyeliler tarafından kurulmuş işletmeleri daha yakından tanımak, istihdam yapısı, iş hacmi ve ihtiyaçlarına dair bilgi edinmek, Suriyelilerin yaşam ve çalışma koşullarını daha iyi anlamak amacıyla hazırlanmış olan ve sahada uygulanacak olan soru formlarının üzerinden geçilerek öneri ve görüşler alındı. Toplantı, saha çalışması ile ilgili pilot uygulamanın yapılması, taslak ve final raporlarının oluşturulması ile ilgili konuların görüşülmesinin ardından sona erdi. (M.TEMİZYÜREK)
Kategoriler