Hatay’ın en eski lezzetlerinden biri olan kömbe Ramazan Bayramına günler kala fırınları doldurmayı başladı. Baharatından, hamuruna, yağından, şekil malzemelerine, fırınından evlere kadar birçok alanda geniş bir istihdam alanı oluşturan ve Hatay’ın yöresel lezzetlerinden olan kömbe baharatları da isteyene hazırlanmış şekilde, isteyene de baharat çeşitleriyle aktarlarda yerini alıyor.

,

Ramazan bayramına günler kala Yurtsever Baharatçılık kilosu 80 ile 100 lira arasında değişen Kömbe Baharatına tezgâhlarda yer açarken bu yıl koronavirüs dolayısıyla baharatını kendisi oluşturmak isteyenlere de tavsiyelerde bulunuyor.  Yurtsever Baharatçılık işletmecisi Recep Yurtsever baharatın işlenişi ve çeşitlerinin harmanlanmasının önemli olduğunu söylerken, bu yıl baharat satışlarının korona virüs dolayısıyla düştüğünü söyledi.

7 ÇEŞİT BAHARATTAN OLUŞUYOR

Kömbe’nin geleneksel baharatı olan ve her ramazan ayında baharatçıların reyonlarını süsleyen kömbe baharatı satışa çıktı. Hataylıların bayramlarda en çok aradığı baharatlardan biri olan Kömbe baharatına şimdilerde yoğun ilgi olurken 7 çeşit baharattan oluşan Kömbe baharatı için vatandaşlar şimdiden baharatçılara uğramaya başladı. Kömbe baharatı satışı yapan Recep Yurtsever kömbe baharatının Bayramların en çok aranan tatlı baharatı olduğunu söylerken Kömbe baharatının kaliteli olabilmesi için baharat çeşitlerinin en iyisinin kullanılması gerektiğini söyledi.

BİRBİRİNDEN DEĞERLİ BAHARAT ÇEŞİTLERİ

Recep Yurtsever Kömbe baharatı geleneğinin yüzyıllar öncesinde başladığını ifade ederken bu yıl korona virüs dolayısıyla kömbe yapımı ve baharat satışının azaldığını vurguladı. Yurtsever ayrıca, “Bayramlarda en çok aranılan baharat çeşidi kömbe baharatıdır. 7 çeşit baharattan oluşan Kömbe baharatı her bir kilo una 10 gram konularak tatlının hamuru oluşturulur. Özel kalıplarıyla şekillere sokulur ve fırınlara gönderilir. Yüzyıllardır Hatay geleneği olarak Gastronomimizde yerini almıştır. İnsanların damak zevklerine göre baharatları oluşturabilir. Tarçın, mahlep, karanfil, Damla Sakızı, Hint Cevizi, Yeni Bahar ve muskat ile baharat oluşturulur. Oluşturulan baharatlardan 1 kilo una sadece 10 gram baharat konur.”

TEREYAĞI VEYA VİTA YAĞI İLE HAZIRLANIR

“Genelde tereyağı veya vita yağı eklenerek hamur yoğrulur ve kalıplar üzerinde şekillenerek sinilere dizilir. Sinilere dizilen hamurlar, fırınlara götürülür ve tepsi hazırlanır. Bu tatlımız yöremizde Ramazan Bayram öncesi tercih ediliyor. Uzun süre saklanabilen bir pastadır. Doğru korunduğu zaman 1 yıl bile saklanabilir. Koruyucu olmamasına rağmen bu özelliği olan bir başka pasta çeşidi bulamazsınız. Kömbe baharatının kilosu 80 ile 100 lira arasında. Ama insanlar genelde 100 gram 200 gram şeklinde alışveriş yapıyor. Bayram öncesinde talebi en çok olan baharat çeşidimiz budur. Antakya’nın iç ve dışarıda en çok sattığı pasta çeşididir. İçine hurma veya ceviz konularak da yapılabilir. Aslı sade olmasına rağmen damak tadına göre hurma ve ceviz de konularak yapılıyor. Biz baharatlarımızı kendimiz Yurtsever Baharatçılık olarak hazırlıyoruz” diyerek bayramın korona virüs sebebiyle durgun geçeceğini ifade etti. (MUSTAFA DİLEK)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz