TANITIM GÜNLERİNİN ARANAN LEZZETİ KÂĞIT KEBABI 

,

UNESCO tarafından 2017 yılında dünyanın 26’ıncı gastronomi şehri seçilen Hatay’ın en önemli mutfak yemekleri arasında yer alan kâğıt Kebabı, tanıtım günlerinde 2 ton satılarak İstanbullarının damağını çatlattı.

Hatay’a ait 600 yemek çeşidinden biri olan kâğıt kebabı hem lezzeti hem de görüntüsüyle yiyenlerden tam not alırken, İstanbul’da düzenlenen Turizm ve Gastronomi günlerinde de 2 tonun üzerinde satılarak İstanbulluların aradığı lezzet oldu.

Yüzyıllardır Hatay’da yapılan tepsi kebabı kasaptaki işlemlerin ardından taş fırında odun ateşinde pişirilerek sıcak ekmekle sunuma hazır hale getirilirken, Uzun Çarşı’nın en uğrak restoranlarından biri olan Pöç Kasabı’da aranan lezzeti yerli ve yabancı turistlerin beğenisine sunuyor.

KOYUN VE DANA ETİ KARIŞIMINDAN YAPILIYOR

Hatay’ın Antakya ilçesinde uzun yıllardır kasaplık yapan Pöç Kasabı sahibi Haydar Öter kâğıt kebabının Hatay halkının olduğu kadar Hatay’a gelen yerli ve yabancı turistlerinde ilk tercihi olduğunu söyledi. Tepsi kebabının koyun ve dana etinin karşımı ile yapıldığı ifade eden Haydar Öter, “Tepsi kebabı etiyle meşhur. %70’şi koyunun kaburga etinden %30’u ise dananın kaburga etinden yapılıyor. Kebap fazla yağlı olmasın diye koyun etinin tamamen kullanmıyoruz. Tepsi kebabı için kullanacağımız ete sarımsak, çeşitli baharatlar, isteğe göre tatlı veya acı biber kullanıyoruz.” dedi.

ETLER KALİTELİ OLUNCA LEZZET ARTIYOR

Tepsi kebabının püf noktalarından bahseden Haydar Öter kullanılan etin kaliteli olmasının yanı sıra pişirime hazır hale gelen etin taş fırında odun ateşinde pişirilmesi gerektiğini söyledi. Kağıt kebabının birçok pişirim tekniği olduğuna da dikkat çeken Öter, kağıt kebabının tadını iyi alması için en uygun pişirim tekniğinin odun ateşi olduğuna dikkat çekti. Hatay’ın kağıt kebabı konusunda en meşhur yer olduğunu değinen öter, “Birçok yerde kağıt kebabı yapılabilir; ama hiçbir yer Hatay gibi olamaz bu iş için önce dürüstlük lazım sonra da bu işe âşık olmak lazım bu işi sevmedikten sonra boş. Biz işimizi severek, saygı duyarak yapıyoruz.” diye konuştu.

2017 ve 2018’İN EN İYİ ET RESTORANI

Türkiye’nin en iyilerini işletmelerden maddi bir çıkar beklemeden önce anketlerle her ilde ayrı ayrı sorarak, sonrasında ise en çok oy alanları gidip yerinde inceleyen ve her yılın sonunda bu işletmelerin bir çok parametrede en kaliteli olanlarını bizzat deneyimleyerek belirleyen bir kuruluş olan “Eniyi.best”’in Hatay’da 2017 yılının en iyi et restoranı olarak  Pöç Kasabı belirlemesi işletmenin sektöründeki başarısını bir kez daha gözler önüne serdi. Pöç Kasabının bir kez daha Hatay’da yılının en iyi et restroranı seçilmesinin mutluluğunu ve haklı gururunu yaşadıklarını ifade eden İşletmeci Haydar Öter, Türkiye’de bir çok alanda en iyileri seçen ve bunu yaparken de işletmelerden maddi bir çıkar beklemeyen konusunda uzman insanlardan oluşan “Eniyi.best” ekibine sonsuz şükranlarını sunduklarının altını çizdi.Öter:”Kurulduğumuz günden bu yana alanında uzman ekip arkadaşlarımız ile Antakyalılara ,şehrimize gelen yerli ve yabancı turistlere en lezzetli etlerden yaptığımız kebap çeşitlerimiz ile şuan bulunduğumuz konuma geldik.Bu başarıda büyük payı olan ekip arkadaşlarım ve kıymetli müşterilerimize teşekkür ederek almış olduğumuz ödüle layık olmak adına çalışmalarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.”dedi. (Mustafa DİLEK)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz