Hatay Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla gerçekleşen “Hatay’dan Hazar’a Kardeşlik Köprüsü Projesi” hayata geçti. Projenin hayata geçmesinde büyük girişimleri olan Hatay Büyükşehir Belediyesi Başkanı Lütfü Savaş ve Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim arasında Protokol imzalandı. 

,

Hatay Büyükşehir Meclisinde gerçekleşen toplantıya Azerbaycan Heyeti buradan Hatay’ın 15 ilçesine seslenerek, kardeşliği arttırma çağrısında bulundu. HBB Meclis salonundaki toplantıya ilçe belediye başkanları da katılım gösterirken oturum Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Ardından siyasi partilerden birer temsilcisi hoş geldiniz konuşması yaptı. Daha sonra Azerbaycan Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Onursal Genel Başkanı Başar Kömür Hocalı Katliamı konulu anlatım gerçekleştirdi.

BÜYÜKELÇİ; “ANKARA HATAY’A GİTME DEDİ, GİDECEĞİM DEDİM ”

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim konuşmasında birlik içinde olduklarını ve bundan dolayı Hatay’a gelerek dayanışma içerisinde olduklarını göstermek istediklerini söyledi. Büyükelçi konuşmasında, “ Ankara’da bana Hatay’a ‘gitme’ dediler ama ben gideceğimi söyledim. Çünkü burada gelip dayanışmamızı göstermemiz lazım. Çünkü biz biriz ve bu birlikteliğimizi herkese anlatacağız. Nasıl ki sizler bizim her zaman yanımızda oldunuz biz de her zaman sizlerin yanındayız. Türkiye ile ihracatımızı her zaman arttırıyoruz. 90’ıncı yıllarda iş birliği köprüsü yapmaya başladık. Azerbaycan’ın petrolü, doğalgazı Türkiye’ye getirildi. Azerbaycan doğalgazı bugün kardeş Türkiye üzerinden Avrupa’ya gitti. Bu Türklerin enerji güvenliği ve egemenliğine büyük katkıdır. Ticareti daha fazla artıracağız. Bizim son yıllarda her yıl ortalama yüzde 30 ticarette artış var. Bu çok önemli bir rakam, çünkü bu yüzde 30 artış sadece petrol, doğal gaz dışındadır. Aynı zamanda Türk şirketleri Azerbaycan'da en çok devlet projelerine katılan şirketlerdir. Bu sadece Türk şirketlerinin iyi olmasına bağlı değildir, tabi iyiler, ama en önemlisi biz onları kendi şirketlerimiz gibi görüyoruz ve devlet projelerinde, önemli projelerde Türk şirketlerine biz üstünlük veriyoruz ve bundan sonra da bu devam edecektir" şeklinde konuştu.

VALEH HACIYEV; “ÇANAKKALE KARDEŞLİK ADINA ÇOK ŞEY ANLATIYOR”

Azerbaycan Diasporadan Sorumlu Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Valeh Hacıyev ise tek millet iki devlet olarak her zaman Türkiye’nin yanında olacaklarını dile getirdi. Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise kardeş devleti Hatay’da ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti belirterek Çanakkale Savaşı’nda Azerbaycan’ın 3 bin 500 şehit verdiğini bunun kardeşlik adına çok şey anlattığını söyledi.

LÜTFÜ SAVAŞ; “KARDEŞLİK KÖPRÜSÜNÜ GELİŞTİRECEĞİZ”

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise “ Biz Azerbaycanlı kardeşlerimizle daha çok 1915’li yıllarda daha çok yan yana gelmişiz. Çanakkale ve Dünya Savaşı’nda bizimle şehitler vermişlerdir. Bu bize kardeşlik adına çok şey anlatıyor. Onlar zor durumdayken Nuri paşa imdada yetişiyor ve Bakü’nün kurtuluşuna katkıda bulunuyor. 1918’de Anadolu işgal altında. Anlaşmanın sonucuna göre Türkiye paramparça olmuştur. Bize 500 kilo altın gönderiyorlar. Yıl 1992 Hocalı katliamı olduğunda orada ağabeylerimiz gidip, Azerbaycan adına mücadele ettiler. Bugün gerçekten bu meclis en anlamlı gününü yaşıyor. Biz Türk olarak buyuz. Şu varki savaşlar artık akıl, para ve silahla yapılıyor. Bunun içinde güç birliği gerekiyor. Bugünde bunun ilk temellerini atıp kardeşlik köprüsünü geliştireceğiz. Eylül’de Azerbaycan’a gideceğiz.” Dedi. (Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz