​Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen Hatay İl Başkanı Hayrettin Şahin gündeme dair açıklamalarda bulundu.

,

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Sağlık-Sen İl Başkanı Hayrettin Şahin açıklamasında kamuda yaşanan sendikal ayrımcılık ve baskı konularına değinerek, “Türkiye Kamu-Sen olarak Türkiye’nin yaşadığı zorlu süreçte milli birlik ve beraberlik adına çok çilelere katlandık, sabrettik.  Fakat memleketi yönetenlerin ısrarla birlik ve beraberlik vurgusunu yapmasına rağmen, kamuda halen ayrımcılık, baskı, adam kayırmacılık ve liyakati es geçme gibi uygulamaların sürdüğünü görüyoruz. Kamuda bu ihanete bir son verilmesi gerekir. Türkiye Kamu-Sen olarak defalarca bu konuyu dile getirmemize rağmen birkaç cılız örnek dışında bir düzelme göremedik.  Siyasetten beklentimiz kamudaki ayrımcılığa, adam kayırmacılığa bir son vermesidir. Eşitlik ve liyakat ilkelerine göre kamu şekillendirilmelidir.” dedi.

TÜM MEMURLARIN EK GÖSTERGELERİ YÜKSELTİLMELİ

Eşitlikle ilgili en önemli düzenlemelerden birinin tüm kamu çalışanlarının ek göstergelerinin yükseltilmesi olacağını belirten Şahin; “Ek gösterge tüm kamu çalışanlarının sorunu o halde burada da bir ayrımcılığa gidilmeden tüm çalışanların ek göstergeleri yükseltilmelidir. Hiçbir kamu çalışanı bu düzenlemeden mahrum bırakılmamalıdır. Ayrıca enflasyon dikkate alındığında acil olarak ek bir zam yapılması gerekliliği ortadadır. Memura zam için Ocak ayı beklenmemelidir.  Çünkü yıllık enflasyonun yüzde 24,5’e yükselmesiyle memur maaşlarının son üç ayda yüzde 6,4 oranında erimiştir. Bu ek zam hem memurlarımızın ekonomilerinin rahatlamasını hem de piyasaya bir canlılık gelmesini sağlayacaktır. ” dedi. 

DÖNER SERMAYELER YÜKSELTİLMELİ VE EMEKLİLİĞE YANSITILMALI

Sağlık çalışanlarının ekonomik anlamda dar boğaza sürükleyen bir durumu da döner sermayelerin düşüklüğü olduğunu kaydeden İl Başkan Şahin; “Sağlık çalışanları 3 TL, % TL gibi kabul edilemez döner sermaye ücretleri alıyorlar. 5-6 yıl önce ücretlerin bile mumla arandığını düşünürsek yaşanan kayıp çok önemlidir. Bu nedenle acil olarak döner sermaye sistemi değiştirilmeli ve çalışanlara makul ücretler ödenmelidir. Bakanlık yöneticileri ile yaptığım görüşmede bu konuda hazırlıklara başladıkların söylediler.  Bizde takipçisi olacağız, çalışanı memnun edecek, emekliliğe de yansıyacak bir döner sermaye sistemi kurulması için mücadele edeceğiz.” şeklinde konuştu.

MAKUL VE KABUL EDİLEBİLİR BİR YIPRANMA PAYI İSTİYORUZ

Yıpranma payı ile ilgilide girişimlerini başlatarak mücadelelerini sürdürdüklerini kaydeden İl Başkanı Hayrettin Şahin “ Yıpranma payı, maalesef bedelli askerlikle birlikte apar topar TBMM’den geçirildi. Çalışanların beklentilerini karşılamaktan çok uzak kalan bir yasal düzenleme oldu.  Bazı sağlık meslek mensupları ve diğer kamu çalışanları kapsam dışında bırakıldı. Geçmiş çalışmalar dahil edilmedi ve 5 yıla 1 yıl söz verilmesine rağmen, fiilen bakıldığında 9 yıla 1 yıl gibi bir durum ortaya çıktı. Bu konuda SGK’nın yıpranma payının nasıl verileceğini düzenleyen yazısı ile ilgili bir başvuruda bulunduk ve yanlışların düzeltilmesini istedik. Makul ve kabul edilebilir bir yıpranma payı için tüm Türkiye’de dilekçe kampanyası başlattık. Çalışanların isteklerini TBMM’ye ileteceğiz. Mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz.” diyerek sözlerini tamamladı. (M. MUTLU)
Kategoriler