Kentteki istihdamın arttırılması adına bu yıl 11’incsi düzenlenen Hatay İnsan Kaynakları Fuarı (HİKAF) Mustafa Kemal Üniversitesi Atatürk Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen açılış töreniyle başladı.

,

Hatay Valiliği, Hatay Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde düzenlenen fuara Hatay Vali Erdal Ata, MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, HBB Genel Sekreteri Prof. Dr. Mehmet Maden, İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan,  İŞKUR İl Müdürü  Ziya Yüksel, kurum il müdürleri, senato üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Açılış töreninde konuşan İŞKUR İl Müdürü Ziya Yüksel, gerçekleştirilen fuar organizasyonu ile kaynakların planlanması ve çalışma hayatlarında milli seferberlik hedeflerine erişilmesine katkı sunulacağına inandığını dile getirdi.

ÇİNÇİN GENÇLERE ÇAĞRI YAPTI: YABANCI DİL EĞİTİMİ ALIN

ATSO Başkanı Hikmet Çinçin de yaptığı konuşmasında “Biz Hatay olarak Suriyeli misafirlerimiz ile birlikte Yaklaşık 450.000 kişiyle bu havayı teneffüs ediyoruz, aynı altyapıyı paylaşıyoruz. Dolayısıyla bunların mesleki eğitime tabi tutulmasını gerektiğine inanıyoruz. Bizde Antakya Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu konuda gerekli çalışmaları yapıyoruz. Gençlere şunu belirtmek isterim ki; artık yabancı dil eğitimini tam anlamıyla almaları gerekiyor. Sayın Rektörümden rica ediyorum, acilen Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü açılsın. Bu bir ihtiyaçtır bizim için. Sevgili öğrenci kardeşlerim maalesef farkındalık yaratmak zorundasınız. Artık devlet ve özel sektör istihdam kapısı olmaktan yavaş yavaş çıkıyor. Yeni öğrenci arkadaşlarımızı girişimcilik konusunda yönlendirmeliyiz. Bu konuda KOSGEB çok büyük adımlar atıyor. Kendi işini kuran kişi hem dünya ekonomisi için hem ülke ekonomisi için artı bir değerdir. Bunun için ülke olarak girişimci sayısını artırmak zorundayız” dedi.

KAYA: İŞSİZLİK GÜNDEN GÜNE ARTIYOR

Hatay MKÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya ise konuşmasında işsizliğin  gün geçtikçe arttığına işaret ederek “Bu tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de en önemli problemlerimizden biridir. Ancak umut verici bazı gelişmeler var. Bunlardan birincisi Türk Yükseköğretim Kurumu'nun bu konuya bakış açısı değişmiştir. Yükseköğretim kurumlarından ikinci önemli konu ise kalite odaklı eğitim verilmesidir. Bu konuda Türkiye'de 5 İhtisas Üniversitesi devlet tarafından desteklenmekte ayrıca Araştırma Üniversitesi olarak da 15 Üniversite ciddi olarak devlet tarafından desteklenmektedir. Bunun dışında yapılan proje çalışmaları kapsamında yaklaşık 2 bin kişi Avrupa ülkelerini doktora yapmak üzere gönderilmektedir. Bunlar bizim için umut verici, önemli gelişmelerdir. Öğrencilerimiz de şunu biliyorlar ki artık devlette iş istihdamı bitmiş durumda. Bunun için girişimci bir gençlik yaratmak zorundayız. Arapça ihtisası konusunda şunu belirtmek isterim ki, doktora yapan eğitim görevlisi bulamadığımız için bu bölümü açamıyoruz. Hatay'da üniversitemiz sadece bir tane öğretim görevlimiz var bölüm açabilmek için en az 3 tane doktora yapmış Öğretim görevlimiz olması gerekiyor. Bu toplantının öğrencilerimize çok yararlı olduğunu düşünüyorum” dedi.

SAVAŞ: HATAY’I TEŞVİK YÖNÜNDEN YENİDEN DEĞERLENDİRİN

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr Lütfü Savaş Bir çocuğun iş refleksinin oluşturulması, iş ahlakını oluşturması, gelecekte kendini hazırlayacak bir iş için hayal dünyasını geliştirmesi için en ideal yaş anaokulundan itibaren başladığına işaret etti.

Hatay’ın istihdam sıralamasında 4. Sırada olduğunu hatırlatan Savaş “2016 yılında üniversitedeki arkadaşlarımızla birlikte TUİK verilerine göre bir araştırma yaptık. Bu konuyla ilgili bakanlığımızın yapmış olduğu hesaplama sistemine göre bir hesaplama yaptık. Şu anda Türkiye'de nüfusa baktığınızda İstanbul ve Urfa’ dan sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Kendi nüfusumuza göre oranladığımızda da Kilis'ten sonra en fazla misafir barındıran şehir Hatay. Biz şu anda 5. teşvik bölgesinden bile daha az gelire sahip olmamıza rağmen,  hala 4. teşvik bölgesindeyiz. Bundan dolayı da birçok fabrika 5. teşvik bölgesine doğru kaymaktadır. Bunun için Ankara’daki Devlet Büyüklerimizin Hatay'ı teşvik bölgesi yönünden tekrardan değerlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

VALİ ATA: YATIRIMLARIN TEŞVİK EDİLMESİ GEREKİYOR

Hatay Valisi Erdal Ata’dan Dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli sorunlarından birisinin işsizlik olduğunu aktararak “Her gün Valiliğimize başvurular geliyor. Hepsinin istekleri kalıcı bir iş bulmak. Dolayısıyla bu fuarımızda iş arayan gençlerimizi, işçi arayan yatırımcılar ile buluşturmak açısından verimli olacağını düşünüyorum. İŞKUR'dan Daire Başkanı arkadaşımızın da belirttiği gibi her yıl ortalama 750.000 kişiye iş bulunuyor ama Türkiye ortalamasına baktığımızda daha fazla olduğunu düşünüyoruz. Bugün ilimizde İŞKUR'a kayıtlı yaklaşık 70.000 işsiz var. Ama bu rakamın 50.000 olduğunu düşünüyoruz. Bu seneki hedefimiz 10.000 kişi işe yerleştirmek olsa bile yaklaşık 40.000 kişi bir dahaki seneye işsiz olarak devredecek. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte özel sektörün yapacağı yatırımların teşvik edilmesi gerekiyor” dedi.

Hatay’a yatırım yapmak isteyen birçok sanayici bulunduğuna işaret eden Ata  “Ancak onların yatırım yapabilecekleri kadar uygun Sanayi arazisi de yok. Onun da farkındayız. Bu nedenle biz Valilik olarak dün temelini atmış olduğumuz Erzin OSB’nin kısa sürede tamamlanmasını temenni ediyoruz. Burası bittiği takdirde tahmini 15.000 insanımıza istihdam sağlanmış olacak. Diğer taraftan önemli bir sanayi bölgesi olan Hassa OSB’nin imar planları bitme aşamasına geldi. Yaklaşık 13 Milyon m2, ama genişleme alanlarıyla yaklaşık 50. Milyon m2’ye çıkacak. Türkiye'nin en büyük organize sanayi bölgelerinden biri olacak. Ayrıca Hassa- Dörtyol tüneli tamamlandığında eminim ki çok önemli yatırımcılar burada yer talebinde bulunarak yatırımlarını bu bölgeye yapacaklar. Diğer taraftan Kırıkhan ve Reyhanlı’ da Organize Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarımız var. Biz devlet olarak sanayicilerimizin, yatırımcılarımızın ihtiyacı olan alanları yaratmaya çalışıyoruz” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Vali Ata ve beraberindeki protokol üyeleri 11. HİKAF dolayısıyla Hatay MKÜ Merkezi Yemekhane binasında hazırlanan işveren stantlarını gezerek yapılan başvurular hakkında sorumlulardan çeşitli bilgiler aldılar. (M.TEMİZYÜREK)
Kategoriler