Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Onursal Genel Başkanı Başar Kömür, “Hazar’dan Hatay’a Kardeşlik Köprüsü” protokolü öncesinde HBB Meclisinde 1992 yılında Ermeni çeteleri tarafından gerçekleştirilen Hocalı Katliamını anlattı. Duygu dolu anlatımda konuşan Kömür, aradan geçen 28 yılda Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sinin hala işgal altında olduğunu söyledi.

,

HBB Meclis Salonu’nda gerçekleşen sunumda Hocalı Katliamının sorumlularının hala bulunmadığını ve işgalin sona ermediğini söyleyen Kömür, Ermenistan’ın AB kararlarına uymadığını söyledi. Kömür ayrıca, Azerbaycan’ın başına gelen ilk felaketin Osmanlı’nın Mondros’u imzalaması olduğunu ifade etti.

“AZERBAYCAN’IN TEMELİ NURİ PAŞA TARAFINDAN ATILMIŞTIR”

Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Onursal Genel Başkanı Başar Kömür meclisteki konuşmasında şunları ifade etti; “Bugün heyetimizi Hatay’a getirdik. Biz öz evimizde konak değiliz, biz kardeşlerimizle ve bacılarımızla kendi evimizdeyiz. Araya yıllarda girse, kilometrelerde girse yüreği birbiri için atan kardeşlerimiz için bugün burada muhabbet köprüsü kuracak. 1 Milyon 600 bin Hataylının adına gelmiş, onların yanında kardeşlik münasebetiyle vazife alan sizler, Atatürk’ün sözüyle 10.yıl nutku 1933’te Azerbaycan’ın sevinci sevincimiz, kederi kederimizdir. Her Emperyal gibi günü gelende Sovyet Emperyali da dağılacaktır. Biz Sovyet’e düşmanlık etmeyeceğiz ama yeni kurulan dünya da yer almak için projeler olacak sözleri bizlere rehberlik etmiş, bugünlere taşımıştır. Bu yolca başımıza çeşitli felaketler gelmiştir. Bu facialar ilk olarak Osmanlı Devleti’nin Mondros’u imzalayıp askerlerini terhis edip, silahlarını bırakmasıyla başlamıştır. O tarihte Büyük Ermenistan’ın kurulması için Bakü şehri başkent ilan edilmiş ve Bolşevikler Azerbaycanlıları işgal etmiştir. Şimdi az bilinen bir kahraman ordunun yaptığını söyleyeceğim. Türk Müslüman Kafkas ordusunun başkomutanı Halil Paşa Tiflis’tedir. Halil Paşa’nın yeğeni Nuri Paşa onun altındaki komutandır. Nuri Paşa kimdir? Enver Paşa’nın küçük kardeşidir. Ona Emmi devletimiz teslim oldu, ben ordumla ne yapayım? Anadolu’da teslim mi olayım? Enver Paşa derki; askerini al, kardeşinin yurdu işgal olmuştur ya savaş ya da onun yanında öl. Türk Kafkas ordusu Tiflis’ten yola çıkar 25 Mayıs 1918’de gelir Bakü’nün kapılarına yaklaşmıştır. Nuri Paşa Bakü’ye girmiş ve işgalcileri geldikleri yere göndermiştir. Bugün ki Azerbaycan’ın temeli 25 Mayıs’ta Nuri Paşa tarafından atılmıştır.

“ TEBRİZ’DEN KERKÜK’E, KERKÜK’TEN HATAY’A KADAR OLAN BAĞ KOPARILIYOR”

“Bu hadiseleri her birimiz bilmeli. Kurtuluş Savaşı’nda Sovyet’in bize yardım ettiğini söyleyenlere cevabım. Sovyet bize yardım etmemiştir. O dönemde 50 bin kızıl altın, insan gücü vs. gönderilmesine karar verilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk tarafından istenilen bu yardım günü geldiğinde ödenememiştir. Paşa, bir mektup gönderir; sözümüzde durabilme imkânımız yoktur. Borcu gününde ödeyecek durumda değiliz. Neriman Nerimanov şu cevabı vermiştir. Paşam, kardeşin kardeşe borcu yoktur. Bu olaydan sonra Nerimanov Moskova’ya davet edilmiş, Kremlin’de zehirlenip, Moskova sokaklarında kan kusarak ölmüştür. Bugün başımıza gelen olaylar 100 yıl sonra Hazar’dan Hatay’a, Kerkük’ten Halep’e, Tebriz’den Bağdat’a kurulan köprünün dağılması için yapılıyor. İdlip’te bunun bir neticesidir. 1990 yılının Şubat ayındayız. Sovyet dağılmak üzere. Aylarca abluka altında kalan garip bir Türk köyü açlık sefalet içinde dayanmaktadır. Ama artık güçleri kalmamıştır. Onlara tuzak hazırlanır, size bir koridor açacağız, çıkıp gideceksiniz. Köylülerde o gece yola düşüyorlar umut yaşamaktır. Göçmek zorundadırlar, tuzak hazırlanmıştır. Orada bekleyen Ermeni çeteleri Hocalı köylülerini katletmiştir. 613 Azerbaycan Türk’ü o gece katledilmiştir. Yaşına bakmadan katledilmiştir. Adı büyük olan AB bundan sonra karar almıştır. Kararlarda Ermenistan işgal ettiği Azerbaycan topraklarını kayıtsız şartsız terk etmelidir. Aradan geçen 28 yıldır Ermenistan hala işgal altındadır. Azerbaycan, barışa ve ateşkese bağlıdır.  Burada vicdan yok. Yalnızca güçlü olanın hukuku var bu dünyada. O yüzden bizde bir olalım, güçlü olalım, diri olalım diyoruz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Azerbaycanlılar Kongresi Onursal Genel Başkanı Başar Kömür’ün açıklamaları meclisten büyük alkış alırken, Hocalı Katliamı üzerine çalışmalarını sürdüren Başar Kömür’ün Türk’ün birlik olma vurgusu ön plana çıktı. (Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz