VEKALET YOLUYLA KURBAN KESİMİN DETAYLARI ANLATILDI

,

Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile yürütülen vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonunda kurbanlarını kestirmek isteyen vatandaşlara yardımcı olmak amacıyla düzenlenen vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu toplantıları Hatay’da gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantılarına Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bahattin Akbaş İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, İl Müftü Yardımcıları, İlçe Müftüleri, Şube Müdürleri, Vaizler, Kur'an Kursu Öğreticileri ile Din Görevlileri katıldı.

Kur’anı Kerim tilaveti ile başlayan programların açış konuşmasını İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu yaptı. Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı organizasyonuyla gerçekleşen “Vekalet Yoluyla Kurban Kesim Organizasyonu”nun İslam coğrafyasındaki mazlumların umudu olduğunu ve bu konuda vatandaşlarımızın doğru bilgilendirilmesinin gerektiğini ifade eden İl Müftümüz konuşmalarını şöyle sürdürdü;

 “KURBANINI PAYLAŞ KARDEŞİNLE YAKINLAŞ”

Diyanet İşleri başkanlığımızın ve Türkiye Diyanet Vakfıımızın bir iyilik ve bir insanlık hizmeti olarak ortaya koymuş olduğu “kurbanını paylaş kardeşinle yakınlaş” temalı vekalet yoluyla kurban kesme organizasyonuna yönelik bir farkındalık oluşturmak için bugün bir araya geldik.

Mali ibadetlerimiz olan zekat, kurban, Sadaka-i fıtır gibi konularda bizler tam bir dayanışma içinde bulunmalı, iyiliğe ve hayra öncülük eden kimseler olmalıyız. Başkanlığımıza intisabımızı, mensubiyetimizi, kurum aidiyet bilincimizi kendi aramızda oluşturmak ise bizim asli vazifemizdir.

Milletimiz yardımlaşma ve hayır konusunda gerçekten takdire şayandır. Her daim İslam coğrafyasının ve mazlumun umudu olmuştur. Milletimizin kardeşliği, cömertliği, dünyanın her tarafını kuşatmıştır. Milletimizin bu yardımseverliği ne aracılık yaparak dünyadaki mazlumlara yardım götürmek üzere titizlikle çalışan, şeffaf ve denetlenebilir olan Türkiye Diyanet Vakfımız bu konuda kendisini ispat etmiştir. Bizlere düşen görevde vakfımıza destek olarak bu tür yardımların gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması konusunda yardımcı olarak vakfımızın çalışmalarının daha fazla kitlelere duyurulması için katkı sağlamalıyız.

Türkiye Diyanet Vakfımız 1993 yılından bu yana vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu yapmaktadır. “Vekalet yoluyla kurban kesimi” toplantısına konuşmacı olarak katılan Din İşleri Yüksek Kurulu Uzmanı Bahattin AKBAŞ ise vakfın çalışmaları ve geçmiş yıllarda yapılan faaliyetler ve yardımlar hakkında bilgilendirmede bulundu milletimizin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını dile getiren Akbaş “kurulduğu günden bu yana kendisini sürekli geliştirerek faaliyet alanlarını genişleten Türkiye Diyanet Vakfımız, yardımsever halkımızın desteği ile Bugün Türkiye'de 1001 şubesi ve 145 ülkedeki faaliyetleri ile Uluslararası bir sivil toplum kuruluşu haline gelmiştir.

“KURBAN İBADETİ ÇOK BEREKETLİ BİR ÇALIŞMADIR”

İslam coğrafyasında, Dünya üzerinde din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın milletimizin Gönül zenginliğinin ulaştırıldığı bu kurban ibadeti, çok bereketli bir çalışmadır. Dolayısıyla vakfımızın bu çalışmayı yürütürken göstermiş olduğu birçok hassasiyeti özellikle bu toplantılar vesilesiyle duyurmaya çalışıyoruz.

Kurban etlerinin daha çok insana ulaştırılması bu organizasyon çerçevesinde sağlanmış oluyor. Müslüman kardeşlerimizin aynı zamanda da bayram sevinçlerini dünya coğrafyasında birçok bölgede yaşamalarına bir vesile oluyor.

Dağıtımlarının yapıldığı bölgelerde yaşayan mazlumlar bırakın kurban etini bir kenara, normal eti bile yılda bir kere göremiyorlar. Aziz milletimizin yardımlarıyla kurbanlarımız mazlumların sevinç kaynağı oluyor.

430.008 HİSSE KURBAN İHTİYAÇ SAHİPLERİNE ULAŞTIRILDI

2018 yılında vakfımıza emanet edilen 430.008 hisse kurban; yurtiçinde 287 il ve ilçe merkezinde, yurtdışında ise 143 ülkenin 436 bölgesinde bizzat görevlilerimizin nezaretinde kesilmiş ve 3 milyon 569 bin aileye ulaşmıştır. Geçen yıl vekaleten kesilen kurbanların bir bölümü ülkemizde, bir bölümü de yurt dışında açlık, yoksulluk ve iç çatışmaların yoğun olarak yaşandığı bölgelerde mazlumların sevinç kaynağı olmuştur.

 2018 YILINDA HATAY'DAN 2694 HİSSE KURBAN BAĞIŞI

Geçtiğimiz yıllardaki velilerimize göre Hatay'da 2016 yılında 1308 hisse kurban bağışı yapılmış, 2017 yılında 1426 hisse kurban bağışı yapılmış, 2018 yılı verilerine göre de 2694 kurban hissesi yapılan bağış % 89 oranında artış göstermiştir. Bu büyük bir başarıdır. Vakfımız adına sizlere ve Hatay'a teşekkür ederiz.

“2019 YILINDA HEDEFİMİZ 500 BİN HİSSE”

Vakfımızın geçtiğimiz yıl 430 bin hisse olarak gerçekleştirdiği kurban bağış sayısını bu yıl 500 bin hisse olarak hedefliyoruz. İnşallah siz değerli din gönüllüsü kardeşlerimizin gayretiyle bu hedefimize ulaşmayı arzu ediyoruz.

BAĞIŞLARDA NEDEN ÜLKE SEÇİMİ YAPTIRMIYORUZ ?

Hangi ülkeye ne kadar kurban bağışlanacağı tahmin edilemediğinden ve belli ülkelerin öne çıkıp belli ülkelerin kurban yardımından mahrum kalabileceğinden dolayı bağışçılarımıza ülke tercihi yaptırmıyoruz.

Kesim ve dağıtımı yapılacak ülke ve bölgelerin belirlenmesinde ülkenin ekonomik ve sosyal durumuna, nüfus ve demografik yapısına, ülkede güçlü bir yerel partner bulunma durumuna, afet, kıtlık, kuraklık, iç savaş gibi olumsuz şartların olup olmamasına bakarak belirliyoruz.

“YURTİÇİ KURBAN BEDELİ 890 TL, YURTDIŞI KURBAN BEDELİ 725 TL OLARAK BELİRLENDİ.”

Vekalet yoluyla kurban kesim organizasyonu kapsamında bu yılki Kurban bedellerinin “yurt içinde 890 TL, yurt dışında ise 725 TL” olarak belirlendiğini ifade eden AKBAŞ, vatandaşlarımız, www.diyanetvakfi.org.tr internet adresinden veya mobil bağış uygulamasını kullanarak online bağış yapabileceklerini söyledi. Ayrıca bağışçıların PTT şubeleri ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı sistemi üzerinden veya bizzat elden kurban vekaleti verebileceklerini ifade eden AKBAŞ, “kurban vekalet alım belgesi karşılığında il ve ilçe Müftülükleri ile Türkiye Diyanet Vakfı şubeleri aracılığıyla vatandaşlarımız kurban vekaletlerini verebilirler” dedi. (Haber Merkezi)
Kategoriler

hasiltogel.xyz