Altınözü Kaymakamlığından yapılan açıklamada İlçede düğün, nişan asker uğurlaması vb. törenlerde ateşli silahların kullanımının günden güne yaygınlaşarak adeta bir gelenek halini aldığı gözlendiği aktarılarak bu tip törenlerde havai fişek kullanımının Kaymakamlık iznine bağlandığı ve silah kullanımının ise yasaklandığı açıklandı.

,

Hem toplumsal hem de bireysel olarak en mutlu günlerimizi yaşadığımız, birlik ve beraberliğimizi perçinlediğimiz bu özel günlerimizde bu tür sorumsuz ve bilinçsiz davranışların istenmeyen olaylara sebebiyet verdiği katılımcılar arasında korku ve paniğe yol açtığı ayrıca vatandaşların yaralanmalarına ve hatta can kayıplarına neden olduğu hatırlatılarak alınan kararlar şöyle açıklandı “Mahalle ve sokak gibi açık alanlarda yapılacak düğünlerde giriş ve çıkışların kontrollü olması için fiili ehliyete sahip ve 18 yaşını doldurmuş en az üç kişi, düğün sorumlusu olarak proğram saatinden 48 saat önce ilgili güvenlik birine yazılı olarak bildirilecektir. Yapılacak bildirimde düğünün yeri, tarihi ve saati, düğünü düzenleyen kişilerin kimlik ve iletişim bilgileri yer alacaktır.

Kişilerin can güvenliğinin korunması, suç işlenmesinin önlenmesi, kamu düzeni ve esenliğinin sağlanması amacıyla, 5442 sayılı İl İdaresi Kanununun 11 inci maddesinin (C) fıkrasının verdiği yetkiye istinaden, düğün, nişan, eğlence ve benzeri programlar sırasında, ateşli silahla havaya ve çevreye ateş edilmeyecektir. 

Düğün, nişan ve benzeri programlarda havai fişek gösterisi yapılabilmesi için kaymakamlıktan izin alınacaktır. Kaymakamlıktan verilecek izin belgesinde, havai fişeği kullanacak kişi veya şirket ile düğün sahibinin ismi ve açık adresi belirtilecektir.

Bu kararda belirtilen esas ve usullere aykırı hareket edenler hakkında, ilgisine göre Kabahatler Kanunu, Türk Ceza Kanunu, Çevre Kanunu ve bu Kanuna dayanılarak çıkarılan Çevresel Gürültünün Önlenmesi Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre işlem yapılacaktır. Düğün, nişan ve benzeri programlarda İlçe Emniyet Amirliği ve İlçe Jandarma Komutanlığı personeli arasından sivil güvenlik görevlisi görevlendirilecektir”. (M.TEMİZYÜREK)
Kategoriler