Hatay’da mobilya üreticilerinin büyük bir heyecanla bekledikleri Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın katkıları ile tamamlandı. Sanayi sitesinde 10 bin istihdam ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefleniyor.

,

HATAY mobilya sektöründe Türkiye’nin gözdesi olmaya hazırlanıyor. Mobilya üreticilerinin büyük bir heyecanla bekledikleri Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın  katkıları ile tamamlandı. Narlıca Mahallesinde kurulan sanayi sitesi 400 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Sosyal donatıları ve kendine has özellikleri ile aynı zamanda bir yaşam merkezi olacak olan Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi yüzde 40 kapasite ile çalışmaya başladı.

10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Toplam 100 mobilya atölyesinin bulunduğu Sanayi sitesi, tam kapasiteye kavuştuğunda 10 bin kişiyi istihdam edecek. 500 milyon dolarlık ihracat hedefi ile üretime başlanan Sanayi Sitesinde bulunan mobilya atölyeleri çatılarına yerleştirilen güneş panelleri sayesinde kendi elektrik enerjisini üretecek. Son teknolojinin kullanıldığı sanayi sitesinde 10 bin istihdamın simgesi olarak 10 bin ağaç dikilecek.

HEDEF 500 MİLYON DOLARLIK İHRACAT

Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi’nin 100 ortaktan oluştuğunu belirten Antakya Mobilyacıları İhtisas Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Hüseyin Doğru, “Sanayi Bakanlığımızın desteği ile yapımı tamamlanan sanayi sitemiz 100 ortaktan oluşuyor. Tamamı mobilya fabrikası olan sanayi sitemizde şu anda 100 firmamızdan 35 firmamız taşındı. Bir iki ay içerisinde tüm firmalarımızın katılımı ile burada tam kapasiteye ulaşmayı hedefliyoruz. Sanayi sitemiz tam kapasiteye ulaştığında 10 bin istihdam ve 500 milyon dolarlık ihracat hedefimiz var.

YAŞAM MERKEZİ OLACAK

“Sanayi sitemizde, sosyal tesis alanlarımız, idari binalarımız ve yeşil alanlarımızda yaşayan bir proje oluşturmak için gayret gösteriyoruz. Sanayi Sitemize tüm firmalarımız taşındığında sektörde şehrimiz adına çok nemli bir atılım gerçekleştireceğiz. İnşallah hem istihdam, hemde ticaret anlamında ülkemize ve şehrimize çok ciddi katkılar sağlayacağız. Sektörümüzde firmalarımız şu anda çok ciddi yatırım yapıyorlar. Bu noktada herkes bir heyecan içerisinde kısa süre içerisinde ülkemizde, mobilya üretiminde önemli bir konuma gelmeyi hedefliyoruz.” dedi. (Zafer İNLİ)

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz