UNESCO tarafından 2017 yılında dünyanın 26’ıncı gastronomi şehri seçilen Hatay’ın vazgeçilmez kahvaltı lezzetleri arasında yer alan yöresel peynirlerine ilgi artıyor. Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük illerde ilgi görene yöresel peynirler, aynı zamanda Hatay Gastronomi evinde yerli ve yabancı turistlerin beğenisine de sunuluyor.

,

 Hatay denilince akla ilk gelen peynirler arasında yer alan Carra Peyniri, Sürk Peyniri, Köy Peyniri, Lavaş Peyniri, Keçi Sıkma Peyniri, Burma çörekotlu peynir, çakşırlı sıkma peynir, Dil Peyniri, Halep burma peynir gibi yaklaşık 20 çeşidiyle Hatay’ın Gastoronomi ve kahvaltı mutfağına önemli katkıları bulunan peynirler sadece Hatay’da değil, ülkenin birçok yerinde kahvaltıların aranan çeşitleri haline geldi.

SÜRK EN ÇOK ARANAN LEZZET

Gastronomi evinin Şefi Süleyman Demirel Hatay’ın mutfağında peynirlerin önemli bir yeri olduğunu ifade ederken, “Gastoronomi evimiz Hatay Büyükşehir Belediyesinin bir kuruluşu. Sabah 8’de başlayıp, gece 12’ye kadar servisimiz devam ediyor. En çok talep gören ürünlerimizin başında kahvaltımız geliyor. Hem Hatay’dan hem de Hatay dışından gelenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. Özellikle peynir çeşitlerimiz büyük ilgi görüyor. Biz Hatay’ın yöresel peynirlerin burada her çeşidine kadar sergiliyoruz. Hatay peynir olarak çok gelişmiş bir şehirdir. Geçmişe dönüp baktığımızda yeraltından haznelerde yapılan peynirlerden, keçi sütü, koyun sütü, inek sütü gibi birçok peynir çeşitleri mevcut. Peynirin en son halinin yapılıp, kurutulmuş ve baharatla karıştırılmış halleri var. Biz buna “Sürk” adını veriyoruz.  Sürk en çok aranan lezzetler arasında yer alıyor. Yöresel olarak en çok tanınmış peynirlerimiz arasında yer alıyor. Çökeleği biz burada salata olarak kahvaltılarda sunuyoruz.”

CARRA PEYNİRİ İLK SIRADA

“Buda büyük ilgi görüyor. Yeraltında eskiden kalan testilerde basılarak olgunlaşan ve mayalanması keçi sütü ile yapılan bir peynir çeşidimiz var. Tabiî ki bizim künefe peynirlerimiz de var. Günümüz künefe peynirlerinin inek sütüyle yapıldığını söyleyebiliriz ama peynirin özü keçi sütüdür. Keçi sütü ile yapılan peynir daha etkili olur. Bu peynir künefeyi daha lezzetli hale getirir. Biz burada çörek otlu peynir, yöresel köy peyniri, dil peyniri, çubuk peyniri, peynir salatası gibi geniş bir çeşit sunarak, hepsini Gastronomi evinde sunmaya çalışıyoruz. Carra Peyniri ve Sürk Hatay’da ilk sıralarda gelen peynirler arasında yer alıyor” diyerek Hatay Büyükşehir Belediye katkılarıyla hizmet sunulan Gastoronomi evine meraklıları davet etti. (Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz