Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğinde düzenlenen 'uyum biz bize sohbetler' programının beşincisi Hatay'da düzenlendi.

,

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ile Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği iş birliğinde düzenlenen 'uyum biz bize sohbetler' programının beşincisi Hatay'da düzenlendi.

Antakya Ottoman Palace Otel’de düzenlenen programda, geçici koruma kapsamındaki Suriyeliler yoğun ilgi gösterdi. Burada bir konuşma yapan, Göç İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe Ok, Türkiye'de bulunan 192 farklı ülkeden insana, hiçbir zaman yabancılar, mülteciler, sığınmacılar, göçmenler demediklerini misafir ve kardeş olarak kabul ettiklerini söyledi.

Yaptıkları faaliyetlere Türkçe isimlerle verip, insanın ruhuna dokunmaya çalıştıklarını belirten Ok, şunları söyledi: "Biz yaptığımız faaliyetlere biz bize sohbetler diyoruz. Birlikte biz olacağız diyoruz. Eğer ecdadımız gibi, dedelerimiz gibi ihtilafa düşersek, hem zeminimiz kayboluyor, hem ayaklarımızın altındaki topraklar kayıyor hem de birbirimize düşüyoruz. Bizim ihtilaf etme gibi bir lüksümüz yok. Birbirine düşme, ayrışma, farklı düşünme, değişik düşünme, değişik olma, bunlar bizim medeniyetimiz kaldıracağı lüksler değil. Bizim bir tek çaremiz var oda ittihat etmek. Bizim bunun dışında bir çaremiz yok." dedi.

Göç İdaresi Genel Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin Kadıoğlu da yaptığı konuşmada Suriyelilerin gerekli şartlar oluştuğunda ülkelerine döneceklerinden şüpheleri olmadığını dile getirdi.

Zor durumda kaldığı için şu an Türkiye'de bulunan Suriyelilere güvenli bir gelecek yaratmak ve oluşturmak herkesin görevi olduğunu söyleyen Kadıoğlu, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi:  "Ülke olarak en önemli özelliğimiz ve isteğimiz, güvenliğimiz ve beraber ortak geleceğimizdir. Bu gün ülkemizde yaşayan siz Suriyeli yüzde 98'i, artık barınma merkezlerinde, kapmlarda yaşamıyor. Kentlerimizde, mahallerimizde, sokaklarımızda, apartmanlarımızda Bizlerle beraber aynıu mekanlarda yaşıyor. Çocuklarımız birlikte okula gidiyor. Biliyoruz ki insan bilmediğinin düşmanıdır. Birbirimizi daha iyi tanıyacağız. Daha iyi kucaklaşacağız ve uyumu hep beraber gerçekleştireceğiz." İfadelerine yer verdi. Halk oyunları gösterilerinin yapıldığı program, değişlik sunum ve konuşmalarla gün boyu sürdü. (İzziddin NAZLI)

 

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz