Hatay Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Ümit Mutlu Tiryaki, Pulmoner Rehabilitasyon, kronik solunum hastalıklarının tıbbi tedavisinin standart bir bileşeni olarak kabul edilen tedaviye ek bir yöntem olduğunu hatırlattı.

,

Tiryaki, Kronik solununum yolu hastalarının fiziksel ve psikolojik durumlarını düzeltmeyi ve sağlığı iyileştirmeyi hedefleyen, hasta değerlendirmesini takiben bireysel olarak belirlenen egzersiz eğitimi, davranış değişikliği ve hasta eğitimi gibi yaklaşımları içeren kapsamlı uygulamalar bütünü olduğunu aktardı.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 10-16 Mart 2019 tarihleri arası Pulmoner Rehabilitasyon Haftası olarak belirlendiğini aktaran Dr. Tiryaki Pulmoner Rehabilitasyon tedavisinin süregelen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma ve/veya egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalara uygulandığını söyledi.

Pulmoner rehabilitasyonun her yaştaki solunum hastalarına rehabilitasyon ünitelerinin özelliklerine bağlı olarak hastanede, ayaktan ya da evde uygulanabildiği bilgisini de veren Dr. Tiryaki “KOAH (Kronik obstrüktif akciğer hastalığı) başta olmak üzere astım, bronşektazi, interstisyel akciğer hastalıkları, kistik fibrozis, göğüs duvarı hastalıkları, nöromusküler hastalıklar, akciğer nakli öncesi ve sonrası, akciğer kanseri, obezite ilişkili tüm akciğer hastalıklarında pulmoner rehabilitasyon programı başarı ile uygulanabilmektedir” dedi. (H.BAYRAKTAR)
Kategoriler

hasiltogel.xyz