Musevi cemaatinin dini bayramı olan 'Hanuka Bayramı' Antakya’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. Antakya'da bulunan Musevi Havrasında, gerçekleştirilen programda Hatay’da farklı dinlere mensup bir çok kişi bir arada bulundu.

,

Hatay valisi Rahmi Doğan, programda yaptığı konuşmada ilelebet birlik ve beraberlik içinde yaşayabilmek için hoşgörünün önemine vurgu yaptı.

Musevi'lerin yüz yıllardır bu topraklarda, diğer din kardeşleri ile hoşgörü içinde yaşadığını ifade eden Doğan, "Biz yüzyıllardır bu topraklarda birlikte yaşayan, farklı renklerin oluştuğu insanlarız. Dinlerin geliş amacı da zaten insanların huzuru, mutluluğu ve insanın yaşamı için gönderilmiştir. Musevi kardeşlerimiz de yüzyıllardır bu topraklarda diğer din kardeşlerimizle birlikte huzur içinde, refah içinde yaşamışlardır. Bundan sonra da bu topraklarda yine birlikte yaşamaya devam edeceğiz." dedi.

Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh ise, konuşmasında Hanuka bayramnın başladığı toprakların, bu topraklar olduğunu söyleyerek, Hatay’da bulunmaktan dolayı şükranlarını sundu.

Huzur ve barış duaları edildiği anlamlı günde Yahudi vatandaşların bayramını kutlayan Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, da şunları söyledi: “Medeniyetler kenti Hatay'ımızda tüm renklerimizle birlik, beraberlik içerisindeyiz. Hepimizi mutlu eden bu birliktelik ruhu dünya döndüğü sürece devam edecektir. Hatay’ın barış ikliminin tüm dünyaya örnek olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Hatay Musevi Cemaati Vakfı Başkanı Şaul Cenudioğlu da, yaptığı kısa konuşmada tüm katılımcılara teşekkür etti. Bayram kutlama programı sonunda, katılımcılar tarafından bayramın bir geleneği olan mumlar yakıldı.

Programa ayrıca, Hatay İl Jandarma Komutanı J.  Alb. Uğur Ertekin, Hatay İl Emniyet Müdürü Kamil Karabörk, Hatay Vakıflar Bölge Müdürü Mehmet Yıldıran, Hatay İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu, ALİYAD Vakfı Başkanı Nasrettin Eskiocak, Katolik Kilisesi Ruhani Lideri Domenico Bertogli, Ortodoks Cemaati Vakfı Başkanı Fadi Hurigil, Ortodoks Kilisesi Ruhani Reisi Dimitri Dogum ve Musevi dinine mensup vatandaşlar katıldı. (İ.NAZLI)

 
Kategoriler