Türk Kızılayı Genel başkanı, Kerem Kınık, o bölgeye işaret etti

,

Türk Kızılayı Genel Başkanı Kerem Kınık, İdlib’deki incelemelerinin ardından, Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısında gazetecilere açıklama yaptı. Bir süredir İdlib kırsalında rejim güçleriyle muhalifler arasında başlayan gerginliğin karşılıklı açıklamalarla doruk noktasına ulaştığını aktaran Kınık, “Bu bölgede, özellikle İdlib bölgesinde 3,5 milyona yakın insan yaşıyor. O insanların çok büyük bir kısmı Suriye’nin içerisindeki diğer farklı şehirlerden, Hama’dan, Humus’tan ve Halep’ten, Dera’dan farklı farklı bölgelerden, silah zoruyla can havliyle can korkusuyla, bu bölgeye göç etmiş olan insanlar ve bu insanların pek çoğu birden çok kez yer değiştirmek durumunda kalmış olan insanlar. Sadece İdlib’in içerisinde 400 civarındaki derme çatma kamplarda 700 bin civarında insan yaşıyor. Diğerleri kentlerde bir apartman dairesinde 4-5 aile ve akrabalarının yanında bir odada 15-20 insanın kaldığı gerçekten katlanılamaz, insan açısından da yaşanılamaz bir durum" dedi.

Kınık, Ağustos ayı başından bu yana özellikle Halep’in kuzeyi ve İdlib’in güneyinin, sistematik olarak ateş altına alındığını söyledi.

Kızılay Genel Başkanı Kınık açıklamasını şöyle sürdürdü, bölgede su, elektrik ve güvenin olmadığını ifade ederek, “Bu yeni gerilim özellikle de bu karşılıklı açıklamalarla da oluşan yeni gelirim bu toplumda ciddi bir gerginlik oluşturmuş durumda. Biz bunun herhangi bir şekilde sürdürebilir olmadığını, dünyaya ilan ediyoruz. Bu bölgede silahlarla varılabilecek herhangi bir sonuç yok. Bu bölgede silahlarla kaybedilecek ya da kazanılacak savaş veya zafer yok. Buradaki insanlar sivil insanlar, elinde silahı olmayan insanlar, çoğu yaşlı, kadın ve çocuk. Bu insanların korunmaya ihtiyacı var. Zaten yaklaşık 8 yıldır bu insanlar okula gidemiyorlar, aşı olamıyorlar, sağlık hizmeti alamıyorlar, adalet ve güvenlik hizmeti alamıyorlar, en son sığındıkları bölge burası kalmış. Bu insanların burada da eğer tıpkı zikretmek bile istemiyorum ama Doğu Guta’da yaşadıklarımız, Dera’da yaşadıklarımız eğer burada da olursa ki bu bir felaket olur. İnsanlığın bir yüz karası olarak tarihe geçecek bir felaket olur. Ve bu krizi dünyanın hiçbir ülkesi yönetemez.” Dedi. (İ.NAZLI)

 

 
Kategoriler