MKÜ ÖĞRENCİLERİ FESTİVALE KATILDI

,

HATAY Mustafa Kemal Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema  Fakültesininöğrencileri 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’ne katıldı. Altın Portakal Sinema Okulu, Türkiye’nin dört bir yanından gelen 100 öğrenciye ev sahipliği yaptı.

“Öze Dönüş” temasıyla gerçekleştirilen 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, bu yıl ilk kez üniversitelerde radyo, televizyon, sinema, medya, iletişim ve görsel sanatlar eğitimi alan öğrencilerin festivale katılmasını sağlamak amacıyla "Altın Portakal Sinema Okulu" projesini kurdu. Sinema Okulu kapsamında öğrenciler, festivalde düzenlenen film gösterimi, söyleşi ve panellere katıldı.

Sinema Okulu’nun ilk günü Festival Yönetmeni Ahmet Boyacıoğlu ve Sinema Okulu Koordinatörü Ersoy Soydan’ın açılış konuşmasıyla başladı. Film eleştirmeni Mehmet Açar moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiyle devam eden Sinema Okulu’na Yeşilçam’ın usta oyuncuları Ahmet Mekin ve Selma Güneri konuşmacı olarak katıldı.

YEŞİLÇAM DİSİPLİNİ

Söyleşide ilk sözü alan Selma Güneri, Yeşilçam’a nasıl dahil olduğunu anlatarak ilk ödülünü 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde aldığını belirtti. Oyunculuğunun ilk yıllarında 16 filmde oynadığını söyleyen Güneri “O dönemlerde film çekmek kolay değildi. Buna rağmen Yeşilçam disiplini bizlerde film çekme konusunda büyük arzu uyandırıyordu” dedi.

FİLM YAPMAK SÜREKLİ BİR ŞEYLER ÇEKMEK DEĞİLDİR.

Sinema Okulu’nun ikinci gününe gelindiğinde Altın Portakal’ın konuğu olan Yönetmen Zeki Demirkubuz öğrencilere sinema deneyimlerinden bahsetti. Sözlerine yönetmenlik kariyeri ile başlayan Demirkubuz “Film yapmak sürekli bir şeyler çekmek değildir. Yıllardır üzerine kafa yorulan, daha tematik, gerçekten yapılması gereken konular çekilmeli. Yoksa eline kamera alan herkes film çeker. Benim yönetmenlik kariyerim de böyle başladı” dedi.

BAZEN ŞANSIMIZI KENDİMİZ YARATIRIZ

Okulun üçüncü gününde Mert Fırat ve Şebnem Bozoklu, film eleştirmeni Muammer Brav moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide öğrencilerle bir araya geldi. Oyunculuğa başlama serüvenini anlatan Fırat “Oyunculuğa halk evlerinde tiyatro kurslarıyla başladım. Daha sonra Ankara’da Sinema Televizyon Bölümünü kazandım. İlk kez Ankara Devlet Tiyatrosu’nda mezar taşı olarak başladım sektöre girdim. Kamera arkasından sektöre bakarken şimdi kamera önündeyim. Yaptığımız seçimler biraz da hayır dediklerimizle oluyor. Bazen şansımızı kendimiz yaratırız ama şansı uygulamak için yeni bir şans yaratmak lazım” diye konuştu.

ÖDÜL KAZANDIĞIMIZ ZAMAN İSE MUTLU OLUYORUZ

Festival tüm hızıyla devam ederken Sinema Okulu’nun dördüncü gününde öğrencilerle buluşan usta oyuncu Uğur Yücel öğrencilere sinema deneyimlerini aktardı. Sinemada bir projeye başlarken sanatsal veya ticari bir film yapma düşüncesiyle yola çıkmadığını vurgulayan Yücel, “Her eseri ortaya koyarken ödül alma gayesi gütmüyorum ama ödül kazandığımız zaman ise mutlu oluyoruz” dedi.

GEÇMİŞ KIYMETLİDİR

Sinema Okulu’nun son gününde öğrencilerin karşısına çıkan Ercan Kesal ise yaşanılan anın kıymetini vurgulayarak “Hiç beklemediğiniz bir an senaryonuz olabilir. Zaman denilen şey tuhaf bir şeydir. Kaybolunca kıymetlenir. Bu yüzden zaman acımasızdır. Sinema bu yüzden değerlidir. Şimdiki zaman diye bir şey yoktur aslında. Çünkü bu geleceğin geçmişidir. Bu yüzden geçmiş kıymetlidir” ifadelerini kullandı. 

Konuşmaların ardından  Altın Portakal Ödülleri Sahiplerini buldu. Bozkır, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Müzik, En İyi Kurgu, Film-Yön Derneği En İyi Yönetmen ve Altın Portakal tarihinde ilk kez verilen Behlül Dal En İyi İlk Film Ödüllerini alarak Venüs heykelini 11 kez kaldırdı. Bu başarıları sonrası ödüllendirilen Özel, “Filmimizin amacına ulaştığını düşünüyorum ve herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. (Haber Merkezi)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz