Altınözü’nde Mahalle Muhtarlarını bilgilendirmek amacıyla“ Geçici Koruma Yönetmeliği ” hakkında panel düzenlendi. Altınözü Kaymakamlığı, Altınözü Belediyesi  ve Danimarka Mülteci Konseyi tarafından Altınözü Belediyesi Konferans Salonunda, ilçedeki mahalle muhtarlarını bilgilendirmek amacıyla“ Geçici Koruma Yönetmeliği ” hakkında panel düzenlendi. Programa Altınözü Belediye Başkanı Rıfat Sarı, Altınözü Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü M. Şahin Ayvazoğlu, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

,

Seminerde katılımcılara Avukat Can Akış ve Avukat Yağmur Yılmaz tarafından 2013 yılında yürürlüğe giren geçici koruma yönetmeliği, mültecilik, sığınmacılık ve geçici koruma konuları anlatıldı. Tüm dünyadan mültecilerle ilgili katılımcılara bilgi verilirken ülkemizdeki Suriyelilerin durumları anlatıldı.

Başkan Rıfat Sarı “İlçemiz Hatay’ın ve Türkiye’nin minyatürü niteliğindedir. Türküyle, Kürdüyle, Alevisi, Sünnisi, Suriyelisi her mezhepten ve milletten vatandaş aynı haklara sahip şekilde ilçemizde yaşamaktadır. İlçemizde 60 binin üzerinde nüfusla beraber edersek 20 binin üzerinde de Suriyeli misafir kardeşimiz barınmaktadır. Hiç kimsenin bir diğerinden dilinden veya milliyetinden dolayı üstünlüğü veya ayrıcalığı yoktur. Burada biz kardeşlik ortamının tesisi için çalışıyoruz. Tüm muhtarlarımızın da kendi mahallelerinde bu amaç doğrultusunda çalıştıklarından hiç şüphem yoktur” dedi. (Haber Merkezi)
Kategoriler

hasiltogel.xyz