KÜNEFE

,

İstanbul Turizm ve Gastronomi günlerinde 2,5 ton satılarak adeta rekor kıran Hatay’ın en ünlü lezzeti künefe hem Türkiye’de hem de yurt dışında gastronomi lokomotifi olmaya devam ediyor.

Tanıtım günlerinde en büyük ilgiyi gören kendine has malzemeleri ve pişirme tekniği ile farkını ortaya koyan, Hatay Künefesi il dışındaki etkinliklerde ilk aranan Hatay lezzeti olurken, Hatay’ı ziyarete gelen yerli ve yabancı turistinde vazgeçilmez tercihi oluyor.

Sıcak servis edilmesi ile bilinen künefe sünen peyniri ve yoğun şerbetin verdiği tat ile hem görsel anlamda dikkat çekiyor hem de tatlı tutkunlarının damak zevkine hitap ediyor. Hatay’a özgü olan künefe de kullanılan tuzsuz peynirin sadece Hatay’da üretilmesi de tatlının yöreye özgü oluşunu simgeleyen önemli öğelerden biri.  Başlangıcından servis edilene kadar birçok işlemden geçen künefe piştiği yerde sıcak olarak tüketiliyor.

SÜRECİ UZUN, LEZZETİ EŞSİZ

Sıcak sac üzerine kadayıf hamurunun dökülmesiyle ilk olarak kadayıf elde ediliyor. Elde edilen kadayıflar ince ince kıyılarak tereyağı ile harmanlanıp tepsi üzerine açılıyor daha sonra Hatay’a özgü olan tuzsuz künefe peyniri tepsiye eklenerek üzeri tekrardan kadayıfla kapatılıyor. Pişirime hazır hale gelen tepsiler çevrilerek alt ve üst tarafı pişiriliyor. Pişirme işleminin ardından şerbetinin dökülmesiyle künefe hazır hale geliyor.

HERKES KOLAYLIKLA YAPABİLİR

Hatay’da 30 yılı aşkın süredir künefe ustalığı yapan Salih Görgen künefede kullanılan peynirin sadece Hatay’a özgü olduğunu ifade ederek “Bu peynir tamamen Hatay’ın yaylım alanlarından beslenen ineklerin sütünden elde ediliyor. Başka hayvanların ürünlerini fazla koku yaptığı için kullanmıyoruz. Bu peynir sadece Hatay’a has inek sütünden yapılan tuzsuz peynirdir. Bizim yaptığımız ev künefesi yapımı basittir. Evlerinde hanımlarda kolaylıkla yapabilirler. Künefenin en önemli özelliği piştiği yerde yenir. Pişirimden sonra sıcak olarak servis edilir ve tüketilir” Hatay’ı ziyarete gelen herkesi künefe yemeğe davet ediyor. (Mustafa DİLEK)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz