Milliyetçi Hareket Partisi Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı , Ülkü Ocaklarınınsosyal sorumluluk projesi kapsamında yer alan Fenilketönuri ve Çölyak hastalarının en temel sorunlarından olan ürün edinme ve vergi muafiyeti konularında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için soru önergesi verdi.

,

Kaşıkçı önergesinde, Sağlık Bakanı Koca’dan Hatay’daki Fenilketönuri ve Çölyak Hastalarının sayısını ve bu hastalıkla mücadele edenler için kullandıkları diyet ürünlerin yurt dışından ithal edilmesi haline vergi muafiyeti uygulanıp uygulanmadığını sordu.

Milletvekili Kaşıkçı önergesinde şu sorulara yer verdi “ Kalıtımsal bir sağlık engeli olan Fenilketönuri ve Çölyak hastalıkları kişinin ömür boyu birlikte yaşadığı ve ilerlemesi halinde zeka ve gelişim geriliğine neden olan birer metobolizma hastalıklarıdır. Bu hastalık ile mücadele etmenin tek yolu ömür boyu diyet uygulamasıdır. Hastalarımız kendileri için üretilen özel gıdalar ile hayatlarına devam etmeye çalışmaktadır.

Bu kapsamda Fenilketönuri ve Çölyak hastalarının kullandıkları ürünlere erişim kolaylığı sağlamak amacıyla alınmış olan tedbirler veya yasal güvenceler var mıdır?

Hatay ilinde bulunan Fenilketönuri ve Çölyak hastalarının sayısı nedir?

Ülkemizde Fenilketönuri ve Çölyak Hastalarının kullandıkları ürünlerin üretimini yapan Bakanlığımızca onaylı firma var mıdır? Varsa bu firmalar hangileridir?

Fenilketönuri ve Çölyak hastalarının kullandıkları diyet ürünlerinin ithal edilmesi durumunda gümrük muafiyeti uygulanmaktamıdır?”. (Z.İNLİ)

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz