Hatay Büyükşehir Belediyesi ve Samandağ Belediyesi’nin ortak organizasyonu ile düzenlenecek olan geleneksel Ras-El Seni etkinliği 19 Ocak Cumartesi günü saat 17:00’da Erdal İnönü Konferans Salonu (Yeni Çarşı Salonu)’nda gerçekleşecek.

,

Samandağ’da unutulmayacak bir Ras-El Seni Etkinliği kutlaması için hazırlıklar tamamlandı. Festival tadında yapılması düşünülen kutlamaya yerel sanatçılar katılarak, Arapça – Türkçe şarkı ve türküler seslendirecekler.

Etkinlikte sahne alacak yerel sanatçılar Semir Yalçın, Semir Ray, Ayhan Bağdat, Metin Gümüş, Filip Cibar, Temel Gümüş, Süleyman Şefikoğulları, Edip Can , Demo, Ali Berrak, Güven Kayıkçı, Ceylan Bayır, Fikret Bolat, Nihat Yatkın, Ekrem Arslan, Yılmaz Özbek olarak açıklandı.

Geleneksel ve yöresel ikramlar; sac oruk (kbeybet), yağlı simit(keğk biz zet), tatlı (fveyşet) ve içeceklerin ikram edileceği Ras-El Seni, Yeni Çarşı Salonunda etkinliklerle kutlanacak. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, bu yıl da hazırlanan kutlama konseptinin gelenek ve göreneklere uygun bir şekilde planlandığını, amacın kültürel birikimlere sahip çıkmak ve kültürel zenginliklerin yaşatılması yönünde katkı sunmak olduğunu belitti.

BAŞKAN NEHİR, VATANDAŞLARI BU ÇOŞKUYU BİRLİKTE YAŞAMAYA DAVET ETTİ

Bu anlamlı etkinliğe tüm vatandaşların davetli olduğunu belirten Başkan Nehir; “ Kültür ve medeniyetlerin beşiği bir coğrafyada yaşadığımız için çok şanslıyız. Farklı etnik aidiyetlere mensup toplulukların farklı bayramlarını aynı coşku ile kutluyoruz.  25 aralık Noel, 1 Ocak Yeni Yıl, 6 Ocak, 14 Ocak Ras-El Seni ve 20 Ocak Kıddes Bayramlarını yeni bir yıla girerken  kutluyor, geleneklerimize sahip çıkıyoruz.  Kardeşlik ve hoşgörü coğrafyasında bütün kültür ve inançların bayramlarının aynı coşkuyla kutlanması kültürel zenginliğimizin korunması açısından önemlidir. Barış ve kardeşliğin yolu birlik beraberlik içinde yaşayan bütün aidiyetlerin bugün olduğu gibi bayramlarını aynı coşku ile hissetmesinden geçmektedir. Kardeşlik bağlarının güçlenmesi dostluk köprülerinin daha da sağlamlaşmasını berberinde getirecektir. Bu duygu ve düşüncelerle halkımızın 14 Ocak Ras-El Seni ve Kıddes Bayramlarını kutlar yeni yılın barış, kardeşlik, huzur ve mutluluk getirmesini dilerim.” dedi.

Başkan Nehir konuşmasının devamında; “ Hatay Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Festival tadında gerçekleşecek  olan geleneksel Ras-El seni etkinliğimizde yeni yıl coşkusunu hep birlikte yaşamaya tüm halkımızı davet ediyorum” ifadelerline yer verdi. (Haber Merkezi)

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz