Tayfur Sökmen Sabit Pazarda her gün tezgâh açan Antakya esnafı kış ayına girilmeye başlanmasıyla kış sebze ve meyvelerinin tezgâhlarda yerini aldığını ifade ederken, fiyatların geçtiğimiz yıllardan biraz daha aşağı olduğunu sebebinin ise ürün fazlalığı olduğunu söylediler.

,

Antakya’da mevsiminin meyve ve sebzeleri tezgâhlardaki yerini alırken de vatandaşlar yavaş yavaş kışlık alışverişine başladı. Geçtiğimiz yıl 80 lira civarında seyreden ortalama bir Pazar alışverişinin bu yılda değişmeyeceği ifade edilirken, hava ve iklim şartlarına uygun olarak haftalık harcıyatın 100 lirayı da bulabileceği söyleniyor. İlçe merkezinde bulunan ve haftanın her günü kurulan sabit pazarında esnaf işlerin durgunluğundan, vatandaş ta fiyatların pahalılığından şikâyetçi olurken, sebzelerin fiyatlarının yüksek olduğu ifade ediliyor.

ESNAFTAN SEBZE VE MEYVE UYARILARI

Sabit pazada sebze ve meyve satıcılığı yapan Mahmut Aydiç, fiyatlardaki ani yükselmenin hem ürünün azlığından hem de benzine gelen fiyat artışlarından dolayı nakliyatın zamlanmasının tüm ürünlerde zamma sebep olduğunu söylüyor. Esnaf Aydiç, ” Herkes elini vicdanına koymalı,  fırsatçılık konusu unutulmamalı. Bizler zor şartlarda ekmek paramızı kazanmaya çalışıyoruz. Ürünler bize ulaşana kadar fiyatı kat kat artıyor. Güneş, yağmur, çamur demeden çalışıyoruz. Vatandaşların evlerine götürüp tüketeceği ürünlerin en iyisini satmaya çalışıyoruz. Birçok mahalleye, semte gidip pazar tezgâhımızı açıyoruz. Bizler de esnaf olarak fazla kar yapamıyoruz. Kış mevsiminin gelmesiyle kış meyve ve sebzeleri de tezgâhlarımızdaki yerlerini almaya başladı. Fiyatlar, ürünlerin artmasıyla düşmesini bekliyoruz. Allah, devletimizi ve milletimizi korusun.” ifadelerini kullandı. 

HANGİ AYDA HANGİ SEBZE VE MEYVELER TÜKETİLMELİ?

Aydiç ayrıca hangi aylarda hangi sebze ve meyvelerin tüketilmesi gerektiğini açıklarken, “Ekim ayı sebzeleri olarak bilinen Mantar, ceviz, fındık, pırasa, ıspanak, turp, havuç, karnabahardır. Ekim ayı meyveleri olarak bilinen Üzüm, elma, armut, greyfurt, muz, mandalina gibi sebze ve meyveler beynin gelişimine katkıda bulunmak ve vücut sağlığını korumak adına tüketmekte olduğunuz cevizin tam zamanı olan bu ayda, yiyeceğiniz sebze ve meyve ağırlıklı besinler de kış aylarında hastalıklardan korumada yardımcı oluyor. Kasım ayı sebzeleri ise Kabak, lahana, bal kabağı, pırasa, kereviz, ıspanak, karnabahar, pırasa ve pazı uygun oluyor. Kasım ayı meyveleri ise Ceviz, Kestane, Elma, Üzüm, Mandalina, Nar, Kivi, Armut, Greyfurttur.  Bu dönemde tezgâhlarda yerini almış olan, kansere karşı etkili olan ve beta-karoten oranı yüksek olan balkabağını tüketerek de sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz. Soğukların gelip çatmasıyla beraber hastalıklar, özellikle de grip, insanlar arasında yayılmaktadır.”

BU AYLARDA C VİTAMİNİ AĞIRLIKLI BESLENİN

“Kendilerini hastalıklara karşı korumak isteyen şahıslar, bu mevsimde tüketecekleri meyve ve sebzelere özenle seçmelidirler. Aralık’ta Karalahana, Pazı, Havuç, Balkabağı, Lahana, Yer elması, Ispanak, Kereviz, Karnabahar, Brüksel Lahanası tüketilmeli. Aralık ayı meyveleri olarak Ayva, Greyfurt, Kestane, Muz, Elma, Portakal, Mandalina, Nar tüketilmelidir. Soğuk algınlığı ve grip ile başa çıkmak isteyen insanlar, bu aylarda C vitamini ağırlıklı beslenmek durumundadırlar. Özellikle portakalın ve mandalinanın tam zamanı olduğundan, bu meyveler insanları, her gün bir porsiyon yenilmeleri halinde, soğuk algınlığından korurlar. Bunun yanı sıra ıspanak ve baklagillerde vücut direncini arttırıcı sebzeler arasında yer almaktadırlar” ifadelerini kullanarak vatandaşlara önerilerde bulundu.  (Mustafa DİLEK)

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz