Samandağ’da “Yaşanılabilir Özgür, Adil, Eşit bir Türkiye için HAYIR DE” paneli gerçekleşti. Moderatörlūğūnū Hülya Nehir'in yaptığı panelde Prof Dr. Nejla Kurul ve Gazeteci Yazar İrfan Değirmenci konuşmacı olarak yer aldı. Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız, Yönetmen Ertuğrul Albayrak, Asistan Buluş Akpolat, Belediye  Meclis Üyeleri, Stk temsilcileri ve Vatandaşlar panele katıldılar. İzdiham yaşanan panelin açılış konuşmasını Samandağ Kadın Dayanışma Derneği Başkanı Hülya Nehir yaptı. Prof. Dr. Necla Kurul panelde yaptığı konuşmada Ankara Üniversitesi’nden 72 bilim insanı ihraç edildiğini ve bu ihraçlar arasında kendisinin de yer aldığını hatırlatarak “Demokratik ve sosyal bir cumhuriyet ve alanım itibariyle eğitim hakkı mücadelesi veren bir öğretim üyesiyim. Çocukların ve gençlerin eşit ve özgür bir eğitim alması için araştırıyor, yazıyor ve derslerimde bu konuları tartışıyorum. Yaşatılan entelektüel bir kıyım. Şimdi ise akademinin sürgünleriyiz, hüzünlü bir yazgı. Özellikle bu OHAL döneminde her yurttaş söylediği ya da söylemediği şeyler için azarlanmakta, suçlanmakta ve savunma hakkı kullandırılmaksızın cezalandırılmaktadır. Oysa kimsenin korkmadığı, yaralanmadığı ve ölmediği bir ülkede yaşamak için uğraş veriyoruz” dedi.

,

Gazeteci İrfan Değirmenci ise panelde yaptığı konuşmada Samandağ’ın Hz.Hızır ile Hz.Musanın buluştuğu yer, yeşilin maviyle buluştuğu güzel bir kent olduğunun altını çizerek “İstanbul  gri rengine büründü. 4 yıl önce İstanbul’un son kalan Yeşil bir alanı korumak gezi parkında nöbet bekleyen, direnen gençler umudu büyüttü. Pırıl pırıl gençler bu uğurda canlarından oldular. Abdullah Cömert, Ahmet Atakan, Ali İsmail Korkmaz bedeller ödediler. Biz her gün sabah haberlerinde bu konuları işledik. Ana akım medyanın yapmadığı yayını yaptık. O gün bugündür ayrık otu gibi bir köşede duruyorduk. Biz diyorum. Biz  bu yolda beraber yürüdük. Ertuğrul Albayrak  ve  Buluş Akpolat ile. Bana hala iş bulmadın mı diye soruyorlar. Ben hiç olmadığım  kadar yoğunum. Bugün kitap yazdım, yarın stand up gösterisiyle karşınızda olurum belki de. Rızkı veren Hüdadır Kula  minnet eylememek gerekiyor. Samandağ siyasi bilinci fazla olan  farkındalığı  yüksek bir yerdir. Rekor düzeyde hayır çıkacak bir yer. Hayır rekoru Samandağ dan mı çıkar bilmiyorum ama Türkiye Samandağ gibi olsun” dedi. 

16 Nisan'da yapılacak olan halk oylaması öncesinde "Hayır" dediği için Kanal D'den kovulan İrfan Değirmenci,  taraflık gerekçesiyle kendisini işten çıkaran Doğan Yayın Holding'in başkanlık referandumunda "evet" tarafında yer aldığını söyledi.

Değirmenci Konuşmasının devamında “Dürüst gazeteciler top yekün hedefte olduğu, çalışılabilecek kurumlar bir bir kapandığı ve de paraya doymayan özel görevli elemanların kendilerini gazeteci diye tanıttığı tuhaf bir dönem bu.  Toplumda oluşan "hayır" birlikteliğinin bazılarını korkutuyor” dedi. Doğan Yayın Holding'in tarafsızlık adı altında "Evet" tarafında olduğunu savunan Değirmenci, ana akım medyada çalışma olasılığının kalmadığını belirtti. İrfan Değirmenci, bu süreçte çok sayıda teklif aldığını ama şimdilik hiçbir teklifi değerlendirmeyi düşünmediğini söyledi.

‘UMUT HEP OLACAK’

“Bildiğimiz gibi, doğru olduğuna inandığımız gibi yaşamaktır, bazen de direnmek. Bedel ödemeyi göze alarak ama vicdanen rahat” diyen Değirmenci, “Bu ülkede işini değil canını, özgürlüğünü kaybetmek pahasına direnen güzel insanlar oldu. O yüzden umut hep var olacak” ifadelerini kullandı.

Değirmenci şöyle konuştu: “Benim o ekranda devam etmem çoğu kişi için her şeyin normal devam ettiğini ifade ediyordu, belki böylesi daha hayırlı oldu. Normal değil hiçbir şey. Birileri de artık konuşmayı göze alabilir umarım. Bitecek elbet ve devran dönecek, ama bu halk kimin ne olduğunu hep hatırlayacak” Haber Merkezi)
Kategoriler

hasiltogel.xyz