Antakya’da çocukları bilimle buluşturmayı hedefleyen Antakya Belediyesi, Milli Eğitim Müdürlüğü ile iş birliği protokolü imzaladı. Bağrıyanık ve Karaali mahallerinde kurulacak olan bilim merkezlerinde çocuklar bilimle buluşacak.

,

Antakya Belediyesi ve Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ile hizmete sunulacak olan Antakya Bilim Merkezi protokol düzenlenen sade bir törenle imzalandı. Törene Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan, HESOB Başkanı Abdulkadir Teksöz, HGC Başkanı Abdullah Temizyürek, AGC Başkanı Ahmet Abdullahoğlu ve Antakya Belediyesi meclis üyeleri katıldı.

Protokol imza töreninde konuşan Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz, Antakya Belediyesi olarak Gönül Belediyeciliği anlayışıyla, şehrin dört bir köşesinde hizmet üretmeye devam ettiklerini söyledi.

HEDEF ÇOCUKLARI BİLİMLE BULUŞTURMAK

Bu kapsamda geleceğin teminatı olan çocukları bilim ile buluşturmak amacıyla Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile yaptıkları iş birliği çerçevesinde iki yeni Bilim ve Yapay Zeka Merkezini hayata geçirmenin ilk adımlarını attıklarını belirten Yılmaz, “Bilimi, teknolojiyi anlaşılır ve ulaşılabilir hale getirmeyi amaçlayan deneysel ve uygulamalı etkinlikler içeren bir merkez kurmak için yola çıktık.

Bu kapsamda Robotik Kodlama, Tubitak Projeleri, Astronomi ve Uzay Bilimleri, Akıl ve Zeka Oyunları, Yazılım Geliştirme gibi konularda eğitim programları düzenlemeyi hedeflemekteyiz.”

GELECEĞİN BİLİM ADAMLARINI YETİŞTİRECEĞİZ

“Bağrıyanık Mahallemizde mevcut eğitim ve okuma salonumuz içerisinde kuracağımız Bilim ve Yapay Zeka Merkezimizde ilk ve ortaokul öğrencilerimize yönelik eğitimler verilecek. Karaali Mahallemizde bulunan eski Karaali Belediye Binasını da Bilim ve Yapay Zeka Merkezi’ne dönüştürecek, burada da geleceğin bilim akademisyenlerini, yani eğitmenlerini yetiştireceğiz. Ayrıca Bilim ve Yapay Zeka Merkezlerimiz okul gezilerine, bilimsel gezilere açık hale getirilecek. Desteklerinden dolayı Hatay İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve emeği geçen tüm eğitmen arkadaşlarımıza teşekkürlerimi sunuyor, şehrimize hayırlı olmasını diliyorum” diye konuştu.

4 YILLIK RÜYAMIZ GERÇEK OLUYOR

İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan’da, 4 yıllık bir rüyalarını gerçekleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, “Karaali Belediye binası bize tahsis edildiği günden bu yana, biz burayı bir yapay zeka ve bilim merkezine dönüştürmek için çağrıda bulunduk. Antakya Belediyesi Başkanımız sayın İzzettin Yılmaz,  bu çağrımıza cevap verdi. Söz konusu belediye binamızın ciddi bir onarıma ve donanıma ihtiyacı var. Bu protokolle birlikte belediyemiz binamızı hem onaracak hemde donatacak. Daha sonra biz burada sadece Antakya’daki değil güney Hatay’daki tüm ilçelerimizden seçeceğimiz öğrencilerimize yapay zeka konusunda, kodlama konusunda ve bilimsel araştırmalar konusunda eğitimler vereceğiz.” dedi.

BİLGİYİ ELE GEÇİREN DEVLETLER ZENGİNLEŞİYOR

Bugün dünyada bilgiyi ele geçiren devletlerin zenginleştiğini ve hakimiyetlerini güçlendirdiklerini belirten Karahan, “İçinde bulunduğumuz süreçte Azarbeycan-Ermenistan savaşındaki teknolojinin bilimin ne kadar üstünlük sağladığına hepimiz şahitlik ediyoruz. İşte bu bilim merkezlerimizde vereceğimiz eğitimlerle inşallah yetişecek olan öğrencilerimiz yapacakları buluşlarla, ilimize, ülkemize ve insanlığa çok hayırlı buluşlar sağlayacaklar. Bize bu imkanı sağlayan sayın başkanıma teşekkür ediyorum. İnşallah bu işbirliğimizi ilerleterek daha güzel projelere imza atacağız.” Diye konuştu.

Antakya Belediye Başkanı İzzettin Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan yaptıkları konuşmaların ardından Yapay Zeka ve Bilim Merkezlerinin işbirliği protokollerini imzaladılar. (Yaser ÇAPAROĞLU)

 

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz