CHP Hatay İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar, Hatay ’da meydana gelen yangında büyük kuşkular olduğunu söyledi. Bölgede yaşayan vatandaşların endişeli olduğunu ifade eden Başkan Parlar, yanan ormanların yerine gelmesinin çok uzun yıllar alacağına dikkat çekti.

,

Başkan Parlar, yangının nasıl başladığının bilinmediğini belirterek, "Yangın ormanlık bir alanda başladı. Sebebi anlaşılamadı. Önce trafo patlaması denildi. Sonra elektrik kontağı denildi. Ağaçlık alandaki başlayan yangın rüzgarın etkisi ile havanın da kuru ve sıcak olması nedeniyle hızla büyüdü. En önemli neden tabi bu sıradan bir orman değildi. Etrafında iş yerleri benzin istasyonları ve siteler olan bir bölgede başlamıştı. Hızla büyüyen yangın aşağıya doğru İskenderun yönüne doğru ilerledi. Bazı siteleri etkiledi. Oradaki evlerden bazıları zarar gördü" dedi.

300-400 HEKTAR ALAN ÇOK CİDDİ ZARAR GÖRDÜ

Yangını söndürmek için herkesin var gücü ile çalıştığını aktaran Başkan Parlar, bölge halkının da söndürme çalışmalarına yardım etmek istediğini ancak can güvenliği nedeni ile vatandaşların evlerini terk etmelerinin istendiğini belirterek, şöyle konuştu:

"Bir anda mahallede başlayan yangın hem İskenderun hem de Arsuz'un mahallelerini kapsayacak şekilde genişledi. Ve gün içerisinde bu yangın devam etti. Yaklaşık 20 kadar evde zarar var. Büyük bir depo, 6-7 tane fabrika, fabrikalarda belki kısmi yangın var ama ciddi bir şekilde maddi kayıp olduğunu söyleyebilirim. Ama 300-400 hektar alan maalesef çok ciddi zarar gördü. "

HEMEN BÖLGEYE GİTTİK

CHP genel merkezinden bir heyetin hemen bölgeye geldiğini anımsatan Başkan Parlar, "Biz Cumartesi sabahı hemen yangının başladığı ertesi sabah, daha yangın söndürülmemişti. CHP genel merkezinden bir heyet buraya yetişti. Genel sekreterimiz, genel başkan yardımcımız geldiler. Biz zaten oradaydık. Milletvekillerimiz, büyükşehir belediye başkanımızda oradaydı. Yerel yöneticilerimiz ile beraber, bazı meclis üyelerimiz ile beraber yangın bölgesinde hem soğutma çalışmalarını izledik. Yangından zarar görmüş olan siteleri, evleri vatandaşları ziyaret ettik. İçler acısı bir durum idi. Yangının birden birkaç bölgede çıkması tabi aklımıza sadece hava koşulları ya da elektrik kontağından çıkmış bir yangın değildi. Acaba işin içinde bir sabotaj var mı kuşkusu yarattı. " dedi.

ACİLEN SONUCA BAĞLANMASINI BEKLİYORUZ

Bölge halkının tedirginliğinin sürdüğünü aktaran Başkan Parlar, şöyle devam etti: "İki gözaltı var idi. Ancak onlarda şüpheli vatandaşlar. Yani ihbar üzerine, şüpheli davranışları üzerine yakalanmış olan insanlar ama henüz kesin bir delil yok. Herhalde sorgulamaları devam ediyor. Ancak kesin bir sonuç elde edilebilmiş değil. Bizlerde bu olayların acilen sonuca bağlanmasını bekliyoruz. Çünkü Hatay ’da bu kadar üst üste yangınların çıkması gerçekten hem halkımızı ciddi bir şekilde üzüntüye boğuyor ve kuşku duyuyor. Dün biz bu korkuyu yangın tamamen söndürüldükten sonra da gezdiğimiz bölgelerde de yaşadık. 'Biz artık evimizde nasıl uyuyacağız' diyorlar. Yani her an bizim yanımızda henüz yanmayan koruluklar, ormanlık alanlar var. Acaba bu gece bizim evimizi, bölgemizi de yakabilirler mi diye bir huzursuzluk oldu. İtfaiye araçlarımız artık o bölgeyi terk etmiyor. Böyle bir sabotaj ihtimaline karşı bekliyorlar"

CAN KAYBI OLMAMASI ÇOK ÖNEMLİ

Vatandaşın maddi kayıplarının giderilmesi gerektiği dile getiren Başkan Parlar, "Şuanda devam ediyor çalışma. Tabi resmi makamlar bu konuda hem valilik hem AFAD hasar tespit çalışmaları yapıyor. Açıklanan bir rakam yok. 20 civarında ev, fabrikalardaki zararın boyutunu bilemiyoruz. Büyük bir deponun yandığı rivayetleri var. sadece o depo için söylüyorum 10 milyon dolar gibi falan. Ama tabi ki maddi zarar karşılanır, can kaybı olmaması çok önemli. Evlerdeki maddi hasar devlet karşılanmalı. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerini gidermeye çalışacaklardır. Ama o yanan ormanların, ağaçların tekrar eski haline gelmesi tabi yıllar alacaktır" dedi. (Haber Merkezi)

 

 

 
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz