AB Büyükelçileri Hatay’da bir araya geldi

,

Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger ile 22 ülkenin büyükelçileri, Hatay’a gelerek bir dizi ziyaretler gerçekleştirdiler. Hatay ziyaretlerinde turistik yerleri ziyaret edip, kent hakkında bilgi alan büyükelçiler dilek ve temennileri de dikkate aldı.

Ottoman Otelde basın toplantısı düzenleyen Berger, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Özellikle Hatay’da birçok projeye imza attıklarını ve bunların bazılarının da Suriyelilerin sosyal hayata entegre olması sebebiyle olduğunu söyleyen Avrupa Birliği (AB) Türkiye Delegasyonu Başkanı Christian Berger, AB’nin Suriyeliler için Türkiye’ye yardımlarının devam edeceğini aktararak şunları söyledi: “Bu krizin ne zaman biteceğini bilmiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz." dedi.

AB'nin Suriyeli mülteciler için taahhüt ettiği 3+3 milyar avroluk yardımı hatırlatan Berger, ikinci 3 milyar avronun kısa bir süre önce serbest bırakıldığını, 2016-2017 için taahhüt edilen ilk 3 milyar avronun hem Türkiye'deki kurumlar hem de Birleşmiş Milletler (BM) kurumlarıyla ve sivil toplum örgütleriyle sözleşmeye bağlandığını söyledi.

Berger, insani olmayan yardımlar kapsamında Suriyelileri iş gücüne katmak için mesleki eğitim verilen projeler yürütüldüğünü, 400 bin çocuğun Türkçe eğitimi aldığını, 200 okulun yapıldığını veya yapılmakta olduğunu, öğrencilere burslar verildiğini söyledi. Berger, ayrıca sağlık alanında hastaneler açmayı hedeflendiklerini, biri Hatay'ın Dörtyol ilçesi, diğeri Kilis'te 2 hastanenin yapılacağını belirtti.

Büyük sayılarda Suriyelinin dönmesinin zaman alabileceğini ifade eden Berger, Ev sahibi ülkelerin omuzlarındaki yükün farkındayız. Bu yüzden hem Suriyelilere hem de ev sahibi ülkelere bu yükü hafifletmek için yardımda bulunuyoruz” dedi. (İ.NAZLI)

 

 
Kategoriler

hasiltogel.xyz