Osmanlı Döneminde yapılan tarihi Batıayaz köprüsü 5.Bölge Müdürlüğü ve Hatay Büyükşehir Belediyesi ortak çalışmasıyla yenilendi. Genişliğ 3 Metre 77 santim, boyu ise 36,5 metre uzunluğunda olan köprü vatandaşların yoğun katılımıyla hizmete açıldı.

,

Büyükşehir Belediyesinin büyük gayretleri sonucunda açılan Batıayaz Köprüsüne vatandaşlar ve mahalleler büyük ilgi gösterirken, bir süre önce ağır vasıta geçişi sırasında darbe alan köprü aylar sonra yeniden hizmete açılmış oldu.

Salı günü 11’de gerçekleşen Batıayaz Köprüsü’nün açılışına Hatay Valisi Rahmi Doğan, Samandağ Kaymakamı Murat Kütük, Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, Samandağ Belediye Başkanı Refik Eryılmaz, CHP İl Başkanı Halil İbrahim Özgün, Büyükşehir Belediyesi Kurum Müdürleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katılım gösterdi. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan açılış töreninde köprünün açılışı içinde bir de kurban kesildi.

VALİ DOĞAN: “DOĞU’NUN DA BATI’NINDA CENGÂVERLERİ BU TOPRAKLAR İÇİN SAVAŞMIŞLAR”

Batıayaz Köprüsü açılışında konuşan Hatay Valisi Rahmi Doğan, “ Böyle güzel bir günde sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade tekme istiyorum. Bu coğrafya sizi çekiyor. Gerçekten havasıyla, suyuyla, yeşiliyle, toprağıyla, meyvesiyle, sebzesiyle, tarihiyle, kültürüyle ve turizmiyle burası insanları cezp ediyor. Tarihte de hep böyle olmuş, insanlarda hep burayı istemişler. Tarihe baktığınızda doğunun cengâverleri de, batının cengâverleri de bu topraklar için savaşmışlar. Makedon kralı büyük İskender çıkmış gelmiş, burada cenk etmiş. Cengiz Han, Timur burada savaşmışlar. Bu topraklar kıymetli topraklar. Turizminden beklentisi olan, turizmden pay almak isteyen ve imkânları olan bir iliz. Biz valilik ve büyükşehir belediyesi olarak elimizden gelen her türlü imkânı kullanarak turizmden her türlü katkıyı almak istiyoruz. 10 dakika da denize inip, 10 dakika da yaylaya çıkan bir iliz. Burada tarihi bir köprünün başındayız. Bu köprüyü burayı inşa eden ecdada saygılarımızı sunuyoruz. Bunu ayakta tutabilmek adına gayret gösterilmiş. Bu gayreti gösteren herkese şükranlarımı sunuyorum.  Köprü çok güzel olmuş. Emek sarf edilmiş. Aslına uygun bir şekilde yenilenmiş ve güçlendirilmiş bir yer. Emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı.

HBB BAŞKANI: “MÜLKİYETİ KARAYOLLARINDA OLAN KÖPRÜYÜ BÜYÜK UĞRAŞLAR SONUCU YAPTIK”

Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş ise konuşmasında 2019’da 23 köprüyü açtıklarını ifade ederken şu şekilde konuştu; “Şimdi bu köprü ile birlikte biz 22 tane sıfır köprü yaptık. Bunlardan birçoğu Asi Nehri’nin üzerinde. Bu yıl 23. Köprüyü açtık. Bu köprü bize Osmanlı zamanında emanet edilmiş, bizlere kalan, mülkiyeti karayollarına ait olan köprüyü uğraşlar sonucunda yaptık. Sayın Valimizin önderliğinde bunu açıyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Ağır vasıtaların bu yöreden geçişi içinde başka arayışlar içindeyiz. Muhtarlar isterler, bizler yaparız. Biz kamulaştırma gerektirmeyen bir yer bulunduğu anda ağır araçlar için köprü yapmaya hazırız. Muhtarımızdan da bu ricamı belirtmek isterim. Bu köprünün turizme katkısı olacağını düşünüyorum. Tekrar hayırlı, uğurlu olsun.”

Konuşmaların ardından köprünün açılışını gerçekleştiren protokol üyeleri daha sonra köprünün üzerinde gezerek, vatandaşlarla birlikte hatıra pozu verdi.(Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz