Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 21 Ağustos Çarşamba günü Beyzade FM’in canlı yayın konuğu oldu.

,

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 21 Ağustos Çarşamba günü Beyzade FM’in canlı yayın konuğu oldu.

Her daim bütünleştirici bir yaklaşımla Hatay’ın yöneticiliğini yaptığını dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Bizler hiçbir zaman Yunus Emre’nin Mevlana’nın, Habib-i Neccar Hazretleri’nin dilinden ve üslubundan ayrılmadık. Tarihi değerlerimizin bize gösterdiği yoldan gitmeye çalıştık. Bu anlayışla yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. İnsanı insan olduğu için seviyoruz. Şehrimize Allah rızası için hizmet ediyoruz. Elbette seçilirken bir siyasi parti temsilcisi olarak seçiliyoruz. Ama seçildikten sonra Ay-Yıldızlı bayrağımızı yakamıza takıyoruz ve öyle hizmet ediyoruz” ifadelerine yer verdi.

AMİK OVASI’NA YÜZDE 85 ARITILMIŞ SU VERİYORUZ

Hatay’da göreve geldiği günden bugüne önemli hizmetlere imza attıklarının altını çizen Başkan Savaş, ”Ben göreve gelmeden önce kentimizde yalnızca iki tane arıtma tesisi verimli çalışıyordu. Amik Ovası’na kanalizasyon akıyordu. Ve oradaki ekinler kanalizasyon sularıyla sulanıyordu. Bütün bunları çok şükür geride bıraktık. Şu an Amik Ovası’na yüzde 85 oranında arıtılmış su veriyoruz” açıklamalarında bulundu.

5 YIL İÇERİSİNDE İNSTANBUL VE GAZİANTEP İLİ İLE AYNI SEVİYEYE GELMEK MÜMKÜN DEĞİL

Hatay’ın 5 yıllık süre zarfı içerisinde, uzun yıllardır büyükşehir statüsünde yönetilen illerle aynı seviyeye gelmesinin mümkün olup olmadığı sorusuna Başkan Savaş, “İstanbul, Ankara, Kayseri, Gaziantep, Mersin uzun yıllardır büyükşehir statüsünde. 5 yıl içerisinde bu şehirlerle aynı seviyeye gelmemiz olanaklı değil. Çünkü ben göreve geldiğimde Altınözü ilçemizde kanalizasyon ve içme suyu hatları yoktu. Bu ilçemizin içme suyu ve kanalizasyon hattını değiştirdik. Bu ilçemiz ilk kez bizim çalışmalarımız vesilesi ile beton asfaltla tanıştı” şeklinde yanıt verdi.

TEK EKSİĞİMİZ MARTILARIMIZ

Asi Nehri üzerinde çalışmaların devam ettiğini dile getiren HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Asi Nehri’nin bugünlere geleceğini söylediğimizde bazı üst düzey makam sahipleri bize güldü. Ama bugün hayata geçirdiğimiz proje ile birçok insanımızın hayır duasını alıyoruz. Geçtiğimiz Ağustos ayından itibaren Asi Nehri’nde tekne ile gezebiliyoruz. Armutlu’ya kadar olan Asi Nehri’ni toparladık ama Turunçlu tarafını da toparlamak istiyoruz. Bir set daha yapmak istiyoruz. Esas olan nehrindeki doğal hayatı da normale döndürdük. Işıklandırmasına da devam ediyoruz. Tek eksiğimiz martılarımız. Amacımız Defne’ye de bir arıtma tesisi yapmak. Bu projeyi de hayata geçirdiğimiz zaman Asi Nehri’ne yazın su verebileceğiz ve arıtılan suyu sulama suyu olarak kullanabileceğiz” dedi.

DSİ’NİN BAŞARAMADIĞINI BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞARIR

İl genelindeki dere ıslah çalışmaları ile ilgili önemli bilgiler paylaşan Başkan Savaş, “Vali Bey 9 buçuk ay önce 117 bin dereyi bizim sorumluluğumuza verdi. 1954 yılında kurulan Devlet Su İşleri bugüne kadar bu derelerin ıslahını yapmalıydı. Devlet Su İşleri’nin başaramadığını Hatay Büyükşehir Belediyesi başarır, Asi Nehri’ni güzelleştirdiği gibi dereleri de ıslah eder. Hem enerji üreteceğimiz, hem de dereleri ıslah edeceğimiz güzel bir projemiz var. Enerji şirketleri ‘Yeriniz varsa bize verin, biz de onların üzerine güneş enerjisi yapalım’ diyor. Hem dereleri kurtarmış, hem de bedavadan elektrik enerjisi üreterek para kazanmış olacağız. Valimize de buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Bizi böyle büyük bir yükün altına soktu ama bu sayede Hatay adına önemli kazanımlar elde edeceğiz. Derelerin üzerine kurduğumuz sistem ile hem istihdam sağlayacağız, hem belediye kazanacak, hem Hatay kazanacak, hem de derelerimiz ıslah olacak.” açıklamasında bulundu.

AMACIMIZ GÜVENLİ ULAŞIMI SAĞLAMAK VE ESNAFIMIZIN KAZANMASI

Şoför esnaflardan gelen sorularını yanıtsız bırakmayan Başkan Savaş, “İstanbul Teknik Üniversitesi ile birlikte 3 yıla yakın süredir Ulaşım Master Planı yaptık. En sorunlu bölge Harbiye’ydi ve oradan başladık. 372 tane minibüs vardı, bunu 59’a çektik, her 6-7 kişiyi bir minibüse veya otobüse ortak ettik. 280 kişi ortak oldu, 28 kişi olmayız dedi. Olmayana da şu şartı sunduk, 7 kişi 1 otobüse ortak olduysa ve 7 kişiye karşı sen 1 minibüse sahipsen 7’ye 1 oranında kalkış yapacaksın. Bu arkadaşlarımızı 1 yıl buna ikna edemedik. Hal böyle olunca bu 28 kişiye farklı bir güzergâh, geri kalan 280 kişiye başka güzergâh verdik. Rant varsa, herkes için eşit bir şekilde var. Kentsel dönüşümde büyükşehir olarak istersem 50 veya 100 otobüs alabilirim ama almıyorum. Bu meselede bunları rehabilite edelim, birleştirelim daha efektif bir trafik olsun ve esnaf kazansın istiyorum. Derdimiz para kazanmak değil, derdimiz iş yükünü ve amortisman giderlerini azaltmak, daha güvenli bir yolculuk sağlamak, hava kirliliğini ile trafik yükünü azaltmak. Bunu sadece biz yapmıyoruz modern tüm ülkeler ve Türkiye’deki bütün büyükşehirler yapıyor. Şimdi Antakya’yı da birleştiriyoruz, sonra Arsuz ve İskenderun’a geçeceğiz.” dedi.

HATAY’IN ULAŞIMINA YENİ ÇÖZÜMLER

Hatay’ın yol sorununa çözüm olarak birçok alanda çalışma yaptıklarını açıklayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Kentin trafik yoğunluğunu rahatlatmak için yeni yolar açarak ulaşım alanında önemli adımlar atıyoruz. Esentepe ile Çekmece mahallelerinde geniş yol açtık. Şehir büyüyor, sadece altyapıyla uğraşmıyoruz. Raylı sistem konusunda da Ulaştırma Bakanlığıyla görüşmeler yaptık. Ancak nüfus yoğunluğumuzun 1 milyon üzeri olması gerekiyordu. Bunun için yakın zamanda raylı sistem ulaşımı gündemimizde olmayacak. Öte yandan herkesin sorduğu asfaltlama çalışmalarımıza ise Eylül ayı itibariyle başlayacağız.” dedi.

İSKENDERUN KÖRFEZİ SERBEST BÖLGE OLMALI

Dış satımı artırmak ve yabancı finansörleri ülkeye çekebilmek amacıyla İskenderun Körfezi’nin serbest bölge olması yönünde atılımlarda bulunduklarını açıklayan Başkan Savaş, gümrük duvarlarının ortadan kaldırılmasıyla kente ve ülkeye ekonomik anlamda önemli kazanımlar sağlanacağını dile getirdi. Başkan Savaş ayrıca İskenderun Körfezi’nin konumu itibariyle müsait bir yere sahip olduğunu da dile getirerek, “Hatay’ımız, hazırda İskenderun Körfezi ile liman ve nakliye lojistik sektörüyle Dubai ve Singapur benzeri transit aktarma olmaya hazır bir şehirdir. Konumu gereği potansiyelini ortaya çıkarabileceğimiz ve batıdan doğuya giden tüm yüklere talip olabilmemiz için İskenderun Körfezi’ni serbest bölge ilan edip lojistik köy kurmalıyız. Hali hazırda deniz, kara, hava ve demir ulaşımına sahibiz ancak biraz tempoyu arttırarak uluslararası ekonomik güçlerle mücadele etmemiz lazım.”dedi.

ÖĞRENCİLERİMİZ İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR

Üniversite öğrencilerinin ulaşımda sıkıntı yaşamaması için önemli çalışmalar yaptıklarının altını çizen Başkan Savaş, “Öğrencilerimizin hafta sonları merkeze gelebilmeleri için çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Gençlerimiz gidiş-geliş masraflarından Antakya’ya gelmek istemiyor. Öğrencilerimiz mağdur olmadan hem şoförlerimiz, hem de esnafımız kazansın istiyoruz. Yaptığımız çalışmalar sayesinde öğrencilerimiz sadece kampüste zaman geçirmemiş olacak ve şehir merkezine rahatlıkla gelebilecek” dedi.

BEN KANUN DIŞI İŞ YAPMAM

Kendisi hakkında çıkan asılsız iddialara da yanıt veren Başkan Savaş, “Siyasette barışmasını bilmeyen kavga etmesin diyor büyüklerimiz. Ben kavga etme taraftarı değilim. Bir gazeteci arkadaşımız benim hakkımda Lütfü Savaş kendini HATSU yönetim kurulu başkanı ve kardeşini de özel kalem müdürü olarak atamış diye tweet atmış. Ben kendimi hiçbir yere atamadım. AKP’nin büyükşehir belediyesi hakkında çıkardığı yasada büyükşehir belediye başkanı aynı zamanda su ve kanal hizmetleri yönetim kurulu başkanıdır. Yani ben kendimi atamadım ve buradan para almadım. Yalan ve yanlış haberdir. Evet, abim Büyükşehir’de çalışıyor ama para almıyor. Onun gibi fahri çalışan birçok arkadaşımız var. Çalışanlarımız ve onların sayesinde biz bu seçimi kazanıyoruz. Metin ismindeki kardeşim 25 yıllık memur. Üniversitede personellerden sorumluydu. Şu anda HATSU’da personel müdürü. Benden ahlaksızlık, yolsuzluk, hırsızlık ve vurdumduymazlık görseler istifa ederim. Ben kanun dışı iş yapmam. HATSU belediyeye bağlı bir kurum olduğu için mecbur olarak başkanıyım. Halkımız bize güvenmeseydi biz oy vermezdi. Hakkımda doğru olmayan haber yapan gazeteci iktidar partisinin bir belediye başkanına bunu yapabilir mi? Gazeteci biri yapacağı haber doğru mu yanlış mı diye araştırarak haber yapması gerekir.” dedi.

BU SENE DİREKT ŞAMPİYON OLMAK İSTİYORUZ

Programın son bölümünde Hatayspor hakkında önemli açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Stadyumdaki yapım çalışmaları devam ediyor. Bundan sonraki maçlara yetişmesini istiyoruz. Hatayspor’a 3 tane çok önemli oyuncu aldık. Eski kadromuzu hemen hemen koruduk. Bu sene direkt şampiyon olmak istiyoruz. Hatay halkının hayır dualarını ve desteklerini bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

ŞEHİTLERİMİZE ALLAH’TAN RAHMET DİLİYORUM

Önceki gün Şırnak’ın Silopi İlçesi’nde PKK Terör Örgütü’ne gerçekleştirilen operasyonlarda şehit olan Hataylı Şehit J. Uzm. Çvş. Mehmet Uçar ve beraberinde bulunan diğer şehit Mehmetçikleri de unutmayan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “Şehitlerimiz bizim emanetimizdir. Vatan savunmasında canları pahasına kutlu bir görev yapıyorlar. Devletimizin sınır güvenliği korunmasında girdikleri çatışmada şehit olan güvenlik güçlerimize Allah’tan rahmet, başta Hatay halkı ve Türk Milleti olmak üzere kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Allah mekanlarını cennet eylesin.” dedi. (Haber Merkezi)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz