Balık sezonu açıldı, sezonun gözde balıkları sofraları şenlendirmeye başladı. Bu yıl bereketli geçen av sezonu, hem çeşitliliği arttırdı hem de fiyatları düşürdü. Antakya Balık halinde birbirinden güzel balıklar en taze haliyle ve uygun fiyatlarla müşterilerini bekliyor. Avdan tonlarca balıkla dönen balıkçılar, kentin bir çok yerindeki balık tezgahlarını da donattı.

,

Birçok balık çeşidinde, geçen yıla kıyasla fiyatlar değişkenlik göstermezken, birçoğunda ise fiyatlar ciddi manada düştü.

Konu ile ilgili açıklama yapan Özdemir Balıkçılık sahibi Mehmet Doğancı, bu yıl av sezonunun bereketli geçtiğini söyleyerek, vatandaşları tezgâhlarına beklediklerini söyledi. Birçok balık çeşidinden fiyatların düştüğünü söyleyen Doğancı, şu ifadelere yer verdi: “Avcı balığı kilogram fiyatı 15 TL’den 10 TL’ye, Barbun Keserbaşın kilogram fiyatı 45’ten 30 TL’ye, Gümüş balığının kilosu 25 TL’den 20 TL’ye, Marcan balığının kilosu 17 TL’den 12 TL’ye, Kum levreğinin kilosu 30 TL’den 25 TL’ye düştü.” Dedi.

Balıkçı Osman Uçar ise, balığın her zaman tüketilmesi gereken bir gıda olduğunu söyleyerek, faydaları ile ilgili şunları söyledi: “ Balık, içeriğinde A, D, E, B2, B12, B3 ve kalsiyum, selenyum, folik asit ve fosfor barındırıyor. Protein bakımından zengindir. Kan basıncının düşürülmesinde etkilidir. Beyin fonksiyonlarını geliştirir. Ritim düzensizliğini önler. Alzheimerı önlemeye yardımcı olur. Kolesterolün dengelenmesini sağlar. Antioksidan açısından zengindir. Astım hastalığına iyi gelir. Kilo verme ve zayıflamak isteyenler balık tüketmelidir. Yaşamı uzatır. Vücuttaki yağların birikmesini önler. Felç riskini azaltır. Balık tüketenler kansere yakalanma riski daha azdır. Yüksek tansiyonu önler.” Dedi. (İ.Nazlı)

                   

 
Kategoriler