Türk ayakkabı ve saraciye sektörünün gelişiminde önemli rol oynayan AYMOD – Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, ayakkabı ve saraciye sektörüne yön veren binin üzerinde markanın katılımıyla bu yıl 60’ıncı kez, İstanbul CNE EXPO kapılarını ziyaretçilerine açtı.

,

2023 yılında 2.5 milyar dolar ihracat hedefleyen ayakkabı sektörü için yurt dışı alım heyeti çalışmalarına yoğun bir mesai harcayan CNR Holding ve TASD, bu çalışmaların sonucunda aralarında Afrika, Almanya, Azerbeycan, Arnavutluk, Belarus, Beyaz Rusya, Beyrut, Ermenistan, Dubai, Fransa, Hırvatistan, Irak, İran, İsrail, İtalya, Kazakistan, Kırgızistan, Pakistan, Pekin, Romanya, Rusya, Ukrayna'nın da bulunduğu 80'in üzerinde ülkeden 600 kişilik alım heyetini AYMOD Fuarı'na getirdi.

Yerli ve yabancı 400'ün üzerinde firmanın 1.000'den fazla markasının yer aldığı fuarda, 2019-2020 İlkbahar/Yaz sezonu ayakkabı modelleri sergilenerek ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor.

DOĞAKA, ATSO, Yayladağı Kaymakamlığı ve Antakya Ayakkabıcılar Odası Başkanlığı işbirliği ve koordinasyonunda, bölgenin ayakkabıcılık sektörünü temsilen katılım sağlanan fuarda Hatay ilini temsilen 5 erkek ayakkabı üreticisi firma ve Yayladağı İlçesi Tasarım Atölyesi olmak üzere toplamda 6 ayakkabı üreticisine toplamda 318 metrekarelik fuar alanında bölgesel katılım desteği verildi.

DOĞAKA standlarını Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı İsmail Gülle ve beraberindeki illerin Oda Başkanları ziyaret ederek üreticilere desteklerini sundu. Söz konusu fuarda, Hatay erkek ayakkabıcılığı sektörünü temsilen Hatay Ayakkabıcılar Odası Başkanı Sayın Gökhan Oral, DOĞAKA Kurumsal Koordinasyon Başkanı Figen Gökşen Tok üreticileri desteklemek üzere fuarda yer aldı.

Fuarın açılışı kapsamında, Türkiye Ayakkabı Sanayicileri derneği (TASD), Türkiye Ayakkabı Sektörü Araştırma Geliştirme Eğitim Vakfı (TASEV) ve ülkemiz genelindeki tüm ayakkabıcılar odası başkanlıklarınca DOĞAKA standları ziyaret edildi.

Yerli ve yabacı 400’ün üzerinde firmanın binden fazla markasının yer aldığı fuarda, 2018-2019 İlkbahar/ Yaz sezonu ayakkabı modelleri sergilenmeye başlandı. Fuarda kadın ayakkabısından, erkek ayakkabısında, çocuk ayakkabısından klasik ve modern tüm yeni sezon ürünler sektörün temsilcilerinin beğenisine sunuldu

Bu yıl bir ilki gerçekleştirilerek Hatay Erkek Ayakkabı Pavilyonu adı altında uluslararası bir locada katılımlarını gerçekleştirirken, katılımcılar fuara özel yeni modelleri ile yine büyük göz doldurmaya başladı. Hırvatistan, Sırbistan, Kongo, İsrail, Filistin gibi ülkelerden ticari alıcıların DOĞAKA standlarını ziyaret ettiği söz konusu fuarın ilk gününde Hatay’ın  yöresel lezzeti künefe ikramları da ziyaretçilerin büyük beğenisini topladı.

AYMOD 2018 Uluslararası Ayakkabı Yaz Modası Fuarı’nda seksenden fazla ülkeden 600 ticari alım heyetinin ağırlanması hedeflenirken Hatay ili Yayladağı Kaymakamlığı bünyesinde “Yayladağı’nda Yaşayan Geçici Koruma Statüsündeki Suriyelilerle ve Yerel Halka Meslek Edindirme Projesi” kapsamında üretilen tasarımlar da ziyaretçilerin beğenisine sunuldu. Bunun yanı sıra, ayakkabıda robotik otomasyonun da tanıtılacağı geçmişten günümüze ayakkabı üretimi de sergileniyor. (Z.İNLİ)
Kategoriler