SARAY CADDESİ’NİN VAZGEÇİLMEZİ OLDU

,

2013’te Libya’daki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Hatay kültürüyle tanışan 63 yaşındaki Muhammed Nur, Antakya Saray Caddesi’nde çaldığı Ud enstrümanı ile caddenin vazgeçilmezi oldu.

Hemen her akşam saat 18 ile 21 saatleri arasında Saray Caddesinde küçük bir sandalyenin üzerinde vatandaşlara Ud keyfi yaşatan Muhammed Nur, kısa sürede kendisini sevdirmeyi başardı.

 

Libya’daki savaştan kaçtıktan sonra İstanbul’a gelen ardından Antakya’da Arapçanın konuşulduğunu ve Hatay’da çeşitli din ve inanç özgürlüğü olduğu öğrenen Muhammed Nur, üç yıldır Antakya’da Ud çalarak geçimini sağlamaya çalışıyor.

“25 KARDEŞİMİN 6’SI ÖZ”

1956 Doğumlu olan Muhammed Nur’un annesi Lübnanlı, babası ise Halepli olmasına rağmen buna toplamda 25 kardeşi var. Fakat bu kardeşlerinden sadece 6’sı öz. Diğer kardeşleri babasının başka evliliklerinden olan Muhammed Nur’un trajik hikâyesini anlatırken, “Arap baharı başladığında Libya’da iş için bulunuyordum. Arap Baharı sonrasında gittiğim Halep’te hikâyem daha da derinleşiyor. Libya’daki Arap Baharı sonrasında İstanbul’a gelip bir süre kaldım. Daha sonra Halep’e babamın memleketine ve kardeşlerime gitmeye karar verdim.”

“HATAY’IN FARKLI KÜLTÜRLERİ KUCAKLADIĞINI ÖĞRENİNCE ANTAKYA’YA GELDİM”

“Arap Baharı savaşının Suriye’ye sıçramasından sonra burada ailesinin üyelerimi kaybettim. Kardeşlerimden birinin evine bir füze denk geldi. O dönemde yolum tekrar Türkiye ile kesişti ve kardeşim Gaziantep’te tedavi altına alındı. Savaş ilerlediğinde ise tüm ailem dağılmıştı. Bende daha sonraki süreçte Hatay'da Arapça konuşulduğunu ve farklı kültürlerin bir arada yaşadığını öğrenince Antakya’ya gelmeye karar verdim. Bu cadde de 3 yıldır genelde her akşam Ud çalarak hem insanları eğlendirmek hem de savaşın acısını unutmak istiyorum.” İfadelerini kullandı.(Mustafa DİLEK)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz