Tiryaki: Hatay’da diyabetli sayısı oldukça yüksek

,

Hatay İl Sağlık Müdürlüğü ve Diyabetle Yaşam Derneği Hatay Şube Başkanlığı tarafından diyabete dikkat çekmek amacıyla yürüyüş yapıldı.

Diyabet günü münasebetiyle gerçekleşen yürüyüş, Antakya Atatürk parkı önünden başlayarak, Şehit Astsubay Ömer Halise Demir parkı önünde son buldu. Öğrencilerin de katılım gösterdiği yürüyüşe, çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi.

İl Sağlık Müdür vekili Ümit Mutlu Tiryaki, bu yürüyüş ile amaçlarının diyabete dikkat çekmek ve diyabetin aslında kontrol edilebilir bir hastalık olduğunu anlatmak istediklerini söyledi.

Tiryaki, konuşmasında şunları söyledi: “İnsanların gerçekten diyabetle yaşayabileceklerini ve diyabetle yaşadıklarında belki de en sağlıklı yaşamı yaşayabileceklerini anlatmak istedik. Hatay ve Hatay gibi beslenme sorunu yaşayan illerde diyabet yüksek görünmektedir. Çünkü diyabet, beslenmeden beslenmeye çok alakalıdır. Genetik faktörler de işin içinde olabilmekle beraber, beslenmeyle çok alakalı ve kötü beslenme maalesef diyabeti tetikliyor. İlimizde bu durum, diyabetin etkisiyle de fazlalaşmaktadır. Zaten obezite diyabete sebep olabilmekte, bu yürüyüşümle de hem diyabete hem de hareketli yaşamın önemine dikkat çektik.” Dedi.

NAYMAN: DİYABET BİR  HASTALIK DEĞİL…

Diyabetle Yaşam Derneği Hatay şube başkanı Süleyman Nayman, açıklamasında diyabetin bir hastalık değil, hormon eksikliği olduğunu aktardı.

Nayman, “Hatay ilimizde 2011 yılından itibaren 360 bin diyabet hastası olduğu biliniyor. Diyabete hastalık değil, bir hormon eksikliğidir. Hastalar kendine dikkat ettiği ve iyi eğitim aldığı takdirde hastalık diye bir şey kalmayacaktır. Ancak diyabetle ilgili eğitim almayan hastalarımız, bilinçsiz olduklarından her türlü hastalıkların oluşmasına sebep olmaktadır.”dedi.

Yürüyüş sonunda hatıra fotoğrafı çekildi. (İ.NAZLI)
Kategoriler