Hatay Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı’nın 96. yıldönümü kutlamaları münasebetiyle anlamlı bir konferansa ev sahipliği yaptı. Samsun Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Çolak, Büyükşehir Meclis Salonu’nda Cumhuriyetin Kuruluşu ve Türk Kimliği konferansında Hataylılarla buluştu.

,

Konferansa Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, kurum ve STK temsilcileri, Büyükşehir daire başkanları, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bir dönem Mustafa Kemal Üniversitesi’nde de görev alan ve çalışmalarıyla tanınan Mustafa Çolak, konferansta cumhuriyet kavramının geçmişteki ve bugünkü ifade biçimini detaylarıyla ifade etti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün askeri öğrencilik yıllarından cephedeki savaşlarına kadar hayatının her döneminde cumhuriyeti düşündüğünü ve bu kavramla ilgili kitapları okuduğunu da paylaşan Çolak, Atatürk’ün en çok Ziya Gökalp’in Türkçülük fikirlerinden etkilendiğini de sözlerine ekledi.

Millet kavramı üzerine de görüş bildiren Çolak, bu kavramın Fransız İhtilali ile birlikte değişikliğe uğradığını ifade ederek cumhuriyetin getirdiği en büyük nimetin tüm milletlere aynı hakları tanıması ve bunu yasalarla koruma altına alması olduğunu sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ KURULURKEN VATAN MEFHUMU ESAS ALINDI”

Konferansın son bölümünde Mustafa Kemal Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’ni kurarken vatan mefhumunu esas aldığını ve cumhuriyetin ilanını bu esas üzerine gerçekleştirdiğini belirtti.

Konferansın sonunda katılımcılar Prof. Dr. Mustafa Çolak’a sorular yöneltti. Sorulara içtenlikle yanıt veren Çolak, katılımcılardan büyük alkış aldı.

BAŞKAN SAVAŞ’TAN PLAKET VE ANLAMLI HEDİYE

Gerçekleşen konferans sonunda Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Prof. Dr. Mustafa Çolak’a plaket ve Hatay’a özgü hediyeler takdim etti. (Haber Merkezi)
Kategoriler

downloadfilmterbaru.xyz nomortogel.xyz malayporntube.xyz