Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş, Hatay’da 3 bin kadını İŞKUR vasıtası ile işe yerleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

,

Hatay Valiliği himayelerinde, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi iş birliğinde organize edilen 11. Hatay İnsan Kaynakları ve İl İstihdam Fuarının açılış törenine katılan Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş, Türkiye olarak istihdam ve işsizlik sorunu çözümü için yaptıkları çalışmaların dünyaya örnek olduğunu söyledi.

Alabaş, Eurostart verilerine göre son 10 yılda 7,5 milyon kişiye ilave istihdam sağladıklarını ve. Avrupa Birliği'ne üye 28 ülkenin bu dönemde toplam istihdama katkısı 7.190.000 kişi olurken, Türkiye’nin Avrupa'daki 28 ülkeyi tek başına artı istihdam ile geçtiğini söyledi.

İŞKUR olarak Hatay'da 2002 yılında sadece 165 kişi işe yerleştirilirken, 2017 yılında bu rakam 6 bin .963 kişiye ulaştığını aktaran Türkiye İş Kurumu İşgücü Piyasası ve İstatistik Daire Başkanı Aydın Alabaş bu yılki hedeflerinin İŞKUR olarak yaklaşık 10 bin kişiyi Hatay'da iş sahibi yapmak olduğunu söyledi.

2002 yılında Hatay’da İŞKUR tarafından sadece 12 kadın işe yerleştirildiğinin altını çizen Alabaş “2017 yılında bu rakam 2 bin 171 kişi olmuştur. Bu yıl ise yaklaşık 3 bin kadını Hatay'da İŞKUR vasıtası ile işe yerleştirmeyi hedefliyoruz. Bu fuarımızın bize, bu konuda yardımcı olacağını düşünüyoruz” dedi.

2018 yılı içerisinde yapılan çalışmalar da 604 genç girişimciye girişimcilik eğitimi verdiklerini söyleyen Hatay İŞKUR Müdürü Ziya Yüksel ise kent genelinde 2 bin 709 işyeri ziyareti ile birlikte 5 bin 653 kişinin işe yerleştirildiğini söyledi.

823 işbaşı eğitim programından, 2 bin 177 kişinin yararlandırıldığı bilgisini aktaran Yüksel, 2018 yılında kamu kurum ve kuruluşlarında, toplum yararına programları ile 5 bin 634 kişinin istihdam edilerek kamu kurumlarının personeli ihtiyaçlarını önemli katkı sağlandığını da sözlerine ekledi. (M.TEMİZYÜREK)
Kategoriler